Kiedy zacząć naukę gry na saksofonie?

Jak wynika z pewnej ankiety, bardzo duża liczba dzieci chce lub kiedyś chciała grać na jakimś instrumencie – (jednym z nich jest saksofon) , jednak została skutecznie zniechęcona przez rodziców. Bardzo często słyszy się właśnie o takich przypadkach. Według mnie nigdy nie powinno tak być, ponieważ bardzo możliwe, że pod naszym dachem mieszka nowy Mozart lub Bach. Niestety wielu rodziców nie potrafi tego zrozumieć.

Nie chcą, aby ich dzieci chodziły po domu z saksofonem i przeszkadzały im w wieczornych seansach polskich seriali obyczajowych. Przykro mi jest, kiedy słyszę, że ktoś ma wielką motywację i niesamowicie duży zapał do grania na jakimś instrumencie, jednak nie robi tego ze względu na rodziców. Jednak jest również grupa, która chce, aby ich dzieci grały na jakimś instrumencie. Nie jest to może duża liczba, jednak zawsze coś.

W jakim wieku zachęcać dziecko do gry na saksofonie?

Kiedy rodzice namawiają dzieci do grania na instrumencie, pojawia się pewien problem. Kiedy jest problem, rodzi się wiele pytań. Jednym z nich jest pytanie, kiedy zacząć naukę gry na saksofonie? Tutaj jest taki kłopot, ponieważ saksofon to instrument dęty, który wymaga dość rozwiniętych płuc. Dlatego dzieci w wieku kilku lat zwyczajnie nie mogą dmuchać w ustnik, ponieważ może stać się im nieodwracalna krzywda. W przypadku takiego instrumentu, wiek w którym dziecko powinno zacząć naukę, to przynajmniej 6/7 lat. Wcześniej możemy tylko zaszkodzić naszemu dziecku. Zapytacie mnie więc, jak zacząć granie na saksofonie, skoro moje dziecko ma już powyżej tych sześciu lat.

Warto wysłać dziecko do szkoły muzycznej

Wiadomo, że zawsze najlepszym sposobem do nauki gry na instrumencie jest szkoła muzyczna. Wiemy to nie od dziś. Jednak nie każdego na taką szkołę muzyczną dla dziecka stać. Wtedy bardzo dobrą opcją są prywatne lekcję u okolicznych grajków, którzy nie będą naszego synka, czy naszej córeczki uczyć, nudnej i żmudnej teorii, tylko od razu przejdą do przekazywania wiedzy praktycznej na ten temat. Takie nauczanie ma swoje plusy i minusy, plusem na pewno jest to, że koszty takiego przedsięwzięcia nie są wysokie. Minusem jednak będzie, brak wiedzy teoretycznej, która bardzo przydaję się na wyższym poziomie edukacji w kierunku muzycznym. Jednak nie każde dziecko zrobi karierę jak możemy się domyślać. Dlatego taka opcja może być zbyt niepewna dla naszych pociech.

Drugą ciekawą opcją są kursy on-line. Jest bardzo wielu instruktorów gry na instrumentach, którzy ogłaszają się w internecie, a swoje lekcję przeprowadzają przez Skype czy Messenger. Jest to ciekawa opcja, ponieważ tutaj mamy niskie koszty, ale również pewność, że nasze dziecko pozna podstawy teorii.

Jest wiele możliwości, jak i kiedy zacząć naszą przygodę z saksofonem. Zależy to od wielu czynników, dlatego decyzja w tej sprawie jest indywidualną decyzją każdego rodzica.

Centrum Muzyki Nad Rawą – Szkoła Muzyczna w Katowicach

ul. Czecha 1a
40-225 Katowice
tel. 697 594 261
http://centrummuzyki.eu/