Jak znaleźć właściwy telefon?

Każdego roku na rynek trafia masa nowych telefonów. Czasami wypchanych po brzegi nowoczesną technologią, a czasami tylko udających, że wcale nie są takimi odgrzewanymi kotletami, na jakie wskazuje ich specyfikacja. Nierzadko zdarza się też, że konkretny model telefonu dostaje po roku odświeżony model, który różni się od oryginalnego wieloma szczegółami i często jest nawet od niego gorszy jeśli chodzi o osiągi. Jak więc upewnić się, że kupujemy ten jeden, wymarzony aparat, a nie model przygotowany, żeby zrobić nas w konia? Postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Po pierwsze warto zapisać sobie wszelkie szczegóły specyfikacji naszego telefonu. W wielu „powtórkowych modelach” najczęściej podmieniany jest procesor, więc jest to jedna z najważniejszych nazw, które będziemy musieli zapamiętać. Ponadto warto zwracać uwagę na wielkość pamięci RAM i typ zamontowanego w telefonie ekranu, gdyż są to elementy, które również często ulegają zmianie, zazwyczaj w celu obcięcia kosztów produkcji.

Czasami wszystkie te zmiany można rozpoznać po numerze modelu zapisanym gdzieś na pudełku, czasami jednak musimy szukać jeszcze innych szczegółów, po których łatwo będzie rozpoznać z czym mamy do czynienia. Dobrym przykładem jest tutaj telefon Xiaomi Redmi Note 4, który najpierw pojawił się na rynkach chińskich pod tą nazwą, a potem wyprodukowano lekko zmieniony model nazwany 4X, przeznaczony na rynki zachodnie. Problem polega na tym, że w Europie jest on po prostu nazywany Note 4, co na rynku, na którym można zdobyć także model chiński, okazuje się być mocno konfundujące.

Poza specyfikacją, łatwo jest ocenić z jakim modelem mamy do czynienia jeśli pamiętamy jaki jest najnowszy android i jakie wersje oprogramowania były dostępne przed nim. Nowe wersje Androida, rozróżniane poprzez nazwy czerpane ze słodyczy, trafiają do obiegu mniej więcej co rok, zazwyczaj w okolicy września. Najnowsza wersja, oznaczona numerkiem 9.0 miała premierę 6 sierpnia i nazwana została Pie. Póki co jednak korzystają z niej głównie dopiero wypuszczone na rynek flagowce.

Bardzo często, w bardziej budżetowych telefonach wykorzystywane są wersję androidu sprzed roku, a czasem nawet dwóch lat. Warto przeczytać w jaki system wyposażony jest nasz telefon i zwracać na to dużą uwagę. Jeszcze kilka lat temu dużo telefonów wykorzystywało androida 6.0 Marshmallow, dzisiaj częściej widuje się aparaty kierowane przez 7.0 Nougat.

Niewielu ludzi jednak wie, że system operacyjny ma ogromne znaczenie dla szybkości działania telefonu. Wszystkie wersje z wyższym numerkiem wprowadzają oczywiście nowe funkcje, zwiększając uniwersalność systemu, zwiększają też jednak zapotrzebowanie na pamięć RAM, a to z kolei sprawia, że starsze modele coraz gorzej sobie z nimi radzą. Jeśli dopiero szukacie modelu dla siebie koniecznie zwracajcie na to uwagę. Warto założyć, że wszystkie systemy korzystające z Androida 7 wzwyż powinny być wyposażone w przynajmniej 3 GB RAM. Jeśli wasz aparat będzie wyposażony w mniej ryzykujecie ciągłym krztuszeniem się systemu i koniecznością ciągłego restartowania działających w tle aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here