Jaki router wifi?

Sieci bezprzewodowe stają się dziś ogromnie popularne. Wszystko dzięki temu, że możemy je postawić bardzo tanio, gdyż sprzęt taki jak routery i karty bezprzewodowe stał się przystępny dla każdego Kowalskiego. Wobec powyższego, zastanowimy się jaki router wifi dobrze jest wybrać do postawienia swojej własnej domowej sieci. Zwrócimy uwagę na zabezpieczenia, szybkość działania, dodatkowe funkcje, zasięg i tym podobne. Jeżeli spojrzymy na ceny, to zauważymy że możemy zakupić urządzenia za kilkadziesiąt złotych, jak również za kilkaset. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika każdy będzie wiedział w jakiej półce cenowej powinien szukać routera wifi dla siebie. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, od tego więc rozpoczniemy. Router Wifi, który będzie dobrze radził sobie z kwestią zabezpieczeń, powinien posiadać dostępne silne szyfrowanie – najlepiej WPA2 lub najnowsze WPA3 – oraz dodatkowo filtrowanie komputerów po adresach MAC kart sieciowych. Co prawda samo filtrowanie nie zatrzyma doświadczonego hakera, jednak sporo osób, które nie znają się tak dobrze na sieciach, nie będą mogły nam niczego zrobić, nawet znając hasło do sieci. To oczywiście jest bardzo trudno poznać, bo szyfrowanie WPA2 lub WPA3 jest ogromnie trudne do złamania. Najważniejsze, byśmy sami ustawili dobre i długie hasło, ponieważ w innym przypadku całe zabezpieczanie sieci traci sens. Hasło powinno składać się z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych, jak wykrzyknik, kratka, gwiazdka i tym podobne.

Kolejne kwestie, które będziemy brać pod uwagę wybierając router, to zasięg i szybkość działania. Zauważymy zapewne, że na półkach sklepowych stoi sporo urządzeń, które posiadają nawet po trzy, pięć, lub dziesięć anten. Jaki router wifi powinniśmy więc kupić, by mieć odpowiednie pokrycie zasięgiem w całym domu lub mieszkaniu? Przede wszystkim trzeba patrzeć na ważny parametr, jakim jest tak zwany zysk anten. Im jest wyższy tym lepiej. Jednak moc nadawcza samego routera również nie może być zbyt mała. Jeżeli wszystko dobrze ze sobą zgramy i wybierzemy urządzenie o odpowiednich parametrach, to nie będziemy potrzebowali już niczego więcej. Sygnał będzie równomiernie dobry na terenie całego budynku, jednak trzeba pamiętać, że na przykład grubych żelbetowych ścian w bloku nic nie przebije w sposób idealny. Warstwa prętów zbrojeniowych działa bowiem jak ekran, który zatrzymuje wszelkie fale radiowe, lub przynajmniej bardzo utrudnia ich przejście.

Zastanawiając się nad tym, jaki router wifi wybrać, zapewne będziemy chcieli by miał on też trochę zaawansowanych funkcji. Bardzo ważną jest na przykład możliwość limitowania prędkości dla każdego urządzenia, które będzie podłączone do sieci. Dzięki temu na przykład gdy jeden z domowników ogląda film w wysokiej rozdzielczości, to cała reszta nie będzie narażona na to, że internet na ich komputerach, tabletach czy smartfonach nie będzie chodził okropnie wolno. Trzeba jednak wiedzieć, że takie funkcje to już domena nieco droższych urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here