Kolor przedpokoju

Kolory, jakimi się otaczamy w naszym domu mają wpływ na nasze samopoczucie. Należy je dobrze dobierać do rozmiarów pomieszczenia oraz stylu, jaki panuje w całym mieszkaniu. Taką decyzję często podejmuje się raz na kilka lat, warto zatem się dobrze zastanowić, aby podjąć najlepszą decyzję.

Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy mijając próg naszego domu jest przedpokój. To on robi pierwsze wrażenie na osobach odwiedzających nas po raz pierwszy. Jaki kolor do przedpokoju powinniśmy wybrać? Ta wizytówka domu najczęściej jest niewielkich rozmiarów, a przecież służy jako pomieszczenie funkcjonalne. Często służy za garderobę, przechowalnię czy zastępuje szafę.

Jeśli przedpokój jest niewielkich rozmiarów, ciemny lub nawet bez dostępu do światła dziennego powinniśmy wybierać jasne kolory. Sprawdzą się tu biele, beże, jasne szarości lub pastele. Optyczne powiększenie pomieszczenia to jasne kolory ścian, jednak ciemniejsze od podłogi. Jeśli nasza podłoga jest ciemna i nie planujemy jej zmienić, warto położyć na niej dywan w jasnych barwach, pasujący do kolorów ścian. Warto też zadbać o dobre oświetlenie i dodatki odbijające światło, takie jak lustra lub lampy z lustrzanymi kloszami. U posiadaczy podwieszanych sufitów idealnie sprawdzą się taśmy LED.

W długich i ciasnych korytarzach, lub o nieproporcjonalnie wysokim suficie dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie najmniejszej ze ścian na ciemny kolor. Pomoże to przywrócić równowagę i dobre proporcje pomieszczenia. Nie musimy jednak decydować się na farbę, świetnie sprawdzi się tu pokrycie ściany ozdobnymi elementami takimi jak np. ciemna, czerwona cegła lub ciemnoszary kamień. Jeśli dodatkowo zawiesimy na niej duże lustro – efekt powiększenia gwarantowany.

W przypadku dużych pomieszczeń mamy szeroką gamę kolorów do wyboru. Możemy wtedy sugerować się modą, podążać za aktualnymi trendami lub szaleć ze wzorami. W dużym przedpokoju możemy zastosować ciemne kolory. Sprawdzą się klasyki, takie jak biel, czerń i szarość, z tym, że biel nie musi już dominować. Pomieszczenie w ciemnych kolorach, musi być jednak dobrze oświetlone. Jednak, jeśli reszta naszego domu jest w jasnych barwach, przedpokój nie powinien się znacznie wyróżniać.

Świetnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na jasne kolory, a sufitu na ciemne. Sprawia ciekawe wrażenie, podwyższa optycznie pomieszczenie, jeśli sprawimy sobie do tego lampy o ciekawym kształcie, efekt może być bardzo interesujący.

Przy doborze koloru ścian do przedpokoju, warto mieć na uwadze fakt, że to pomieszczenie w którym jest zazwyczaj duży ruch. Opieramy się o ściany, ocieramy się o nie. Może to powodować zabrudzenia i zanieczyszczenia tych powierzchni. Warto więc wybierać farby, które są trwałe i odporne na tego typu czynności. Na rynku jest już wiele produktów, które można spokojnie myć, bez obaw o uszkodzenia lub nieestetyczne plamy. Inwestycja w dobre farby to „większy” wydatek tylko pozornie. Produkt wysokojakościowy starczy na dłużej i będzie prezentował się lepiej niż tańszy odpowiednik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here