kobieta jedzie samochodem z ważnym ubezpieczeniem oc

Co grozi za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia oc?

Jeżeli posiadasz własny samochód, to zapewne również doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że według przepisów polskiego prawa jesteś zobligowany do posiadania ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku braku ważnego ubezpieczenia podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez funkcjonariuszy policji grozi ci nie tylko wysoki mandat ale również konieczność załatwiania wielu formalności. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się nie tylko tego czym jest OC i jakie korzyści płyną z jego posiadania, ale również przekonasz się co grozi za jazdę bez ważnego oc.

Dlaczego trzeba posiadać ubezpieczenie oc?

Niejeden kierowca polskich dróg zastanawia się nad tym dlaczego trzeba posiadać ubezpieczenie oc. Wymóg taki nakłada na każdego właściciela pojazdu polskie prawo. Odpowiednie przepisy związane z tym zagadnieniem zostały zawarte w ustawie z 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie OC jest również ważne z innego powodu – jest to swego rodzaju parasol ochronny dla wszystkich osób, które zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych. Ważna polisa ubezpieczeniowa chroni również sprawcę wypadku – nie musi on z własnej kieszeni pokrywać strat powstałych w wyniku zdarzenia drogowego. Zamiast niego powstałe szkody wynagrodzi ubezpieczyciel.

W ostatnim czasie wyraźnie widać nagły wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaistniałą sytuację tłumaczą tym, iż w wyniku walki o klienta przez lata unikano podnoszenia składek na OC, w wyniku czego wiele firm znalazło się na granicy bankructwa, bo wciąż rosły roszczenia od ofiar wypadków. Bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższym roku kalendarzowym składki OC mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Niestety, nawet w sytuacji gdy oc będzie bardzo drogie, to każdy właściciel pojazdu musi wykupić polisę. W przeciwnym wypadku naraża się na szereg bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

Jakie są skutki jazdy bez ważnego ubezpieczenia oc?

W przypadku kontroli drogowej policjant po stwierdzeniu braku ważnej polisy ma obowiązek wystawić mandat karny – zazwyczaj w wysokości około pięćdziesięciu złotych. Jego obowiązkiem jest również powiadomienie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wystawi wezwanie do zapłaty. I w tym przypadku mowa jest już o kwotach o wiele wyższych niż kilkudziesięciozłotowy mandat. W przypadku kilku dni zwłoki w zawarciu umowy z ubezpieczycielem kara pieniężna wynosić będzie do ośmiuset złotych. W przypadku braku ubezpieczenia do czternastu dni kalendarzowych trzeba będzie zapłacić dwa tysiące złotych. Najbardziej ucierpią portfele najbardziej zapominalskich – jeżeli ubezpieczenie jest nieważne powyżej czternastu dni, wówczas kara wynosi cztery tysiące złotych. O wiele bardziej niż ryzyko, opłaca się regularne opłacanie składek za obowiązkowe ubezpieczenie oc, zwłaszcza że wielu ubezpieczycieli oferuje rozbicie opłaty za polisę na kilka dogodnych rat, dzięki czemu właściciel pojazdu nie jest narażony na duży, jednorazowy wydatek. Warto także porównywać oferty poszczególnych firm, tak aby wybrać tę najbardziej korzystną.

Jeśli posiadają Państwo samochód i brali udział w wypadku samochodowym, co skutkowało obowiązkiem wypłacenia odszkodowania z oc sprawcy, a odszkodowanie to było zbyt niskie to należy się zgłosić do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań. Nasz wpis powstał we współpracy z firmą odkupodszkodowania.pl oferującą odzyskiwanie odszkodowań oc

Dodaj komentarz