25

Dlaczego warto być ubezpieczonym w UK

Planując emigrację do Wielkiej Brytanii, należy zadbać o szereg spraw. Jedną z najważniejszych, o której absolutnie nie można zapomnieć, jest odpowiednie ubezpieczenie. Jak i gdzie je wykupić? Ile wynosi składka? Dlaczego warto być ubezpieczonym w UK?

Ubezpieczenie życia i zdrowia

Pierwszą, podstawową rzeczą, o jakiej musimy pomyśleć, jest ochrona życia i zdrowia zarówno swojego, jak i członków rodziny. W tym celu konieczne jest Income Protection, a więc ubezpieczenie chorobowo-wypadkowe, gwarantujące otrzymywanie regularnej renty w sytuacji, gdy z powodów medycznych nie mamy możliwości wykonywania pracy zawodowej. Jednak w przypadku cięższych chorób, jak nowotwór czy udar, odszkodowanie otrzymamy jedynie wtedy, gdy wykupione zostało wcześniej CIC (Critical Illness Cover), chroniące nas od tego typu przypadłości i ich skutków. Pieniądze z CIC mogą pokryć koszt leczenia, rehabilitacji lub utrzymania się. Wiele osób decyduje się również na ubezpieczenie na życie. Wówczas, w przypadku śmierci ubezpieczonego, najbliższa rodzina otrzymuje ochronę finansową i nie zostaje bez środków do życia.

Ile wynosi składka na ubezpieczenie w UK?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ kwota ta uzależniona jest od różnego rodzaju czynników. Są to m.in. wiek, stan zdrowia, aktualnie wykonywany zawód, czas trwania umowy czy wysokość odszkodowania, jakie ewentualnie mamy uzyskać. Jednak choroba czy kontuzja to niejedyne złe sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Kierowcy w UK mają obowiązek posiadania Vehicle Insurance, a więc ubezpieczenia od spraw związanych z pojazdem – od kradzieży po kolizje, stłuczki, wypadki, które spowodowały, że wyrządziliśmy szkodę czyjegoś mienia lub zdrowia. Vehicle Insurance obejmuje nie tylko auta, ale również motory, skutery czy vany. Dokładne informacje można znaleźć na stronie http://twojeubezpieczenia.co.uk/ubezpieczenie-samochodu/.

Każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii może również zdecydować się na ubezpieczenie domu, czyli Home Insurance. Jeśli przydarzy nam się włamanie, pożar, zalanie, zerwany przez wichurę dach lub jakakolwiek inna szkoda, wówczas mamy gwarantowane odszkodowanie. Posiadasz w domu drogi sprzęt i boisz się jego utraty? Zadbaj wtedy o Content Insurance, zapewniające ochronę urządzeń. Z kolei osoby, które często podróżują, mogą zabezpieczyć się na wypadek kradzieży bagażu, opóźnień czy leczenia poza granicami kraju – zapewni to Travel Insurance.

Załatwienie jakiegokolwiek z ubezpieczeń nie jest trudne. Często można je kupić w banku czy nawet w supermarkecie. W wielu przypadkach nie musimy nawet wychodzić z domu – wszystko można przeprowadzić telefonicznie lub składając wniosek online. Pamiętajmy jednak, by zawsze dobrze zapoznać się z ofertą i dokładnie przeczytać regulamin i umowę.

Warto się ubezpieczyć żyjąc w Wielkiej Brytanii – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Ubezpieczenie zdrowotne zaleca się szczególnie osobom, które prowadzą własną działalność, są jedynymi żywicielami rodziny, spłacają kredyt lub nie posiadają większych oszczędności. Wówczas, gdy uszczerbek na zdrowiu uniemożliwi wykonywanie pracy, pieniądze z odszkodowania z pewnością się przydadzą i pozwolą spać spokojnie.