Lepiej pracować w domu czy wynająć biuro?

Czy warto płacić za wynajem biura i jakie są miesięczne koszty wynajmu biura w Warszawie? Wybór miejsca tak ważnego do pracy jest trudna decyzja. W tym tekście postaram się przybliżyć różne rozwiązania i dokładnie je opisać.

Pierwszym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć przy wyborze lokalizacji pracy, jest to czy lepiej pracować w domu, czy w biurze. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wybór jest uzależniony też od różnych czynników. Do takich możemy zaliczyć osobowość, potrzebę posiadania własnego biura — jeśli które mamy przeznaczone na ten cel i rynku, który mamy do dyspozycji. W obszarach gdzie jest to zwyczajnie nieopłacalne lub nierealnie drogie warto rozważyć opcję domową.

Jakie korzyści płyną z wynajmu biura?

Opcja wynajmu to wygoda, urozmaicenie pracy kontaktami z ludźmi, większe możliwości rozwoju oraz samej pracy. Do plusów pracy w domu należą brak konieczności dojazdu do pracy — zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy stoimy w korkach, brak kosztów, które musimy ponosić w związku z wynajmem, wygoda — jeśli pracujemy w domu mamy wszystko pod ręką, a szczególnie dotyczy to młodych mam, które mogą pogodzić dwie najważniejsze dla nich rzeczy. Zawody takie jak dyrektor, agent ubezpieczeniowy czy lekarz powinny zwłaszcza rozważyć opcje wynajmu powierzchni biurowej. Natomiast informatycy czy księgowi muszą przeprowadzić kalkulacje, czy nie opłaca się im bardziej zostać w domu.

Czy warto płacić za wynajęcie biura ?

Biuro to wiele korzyści takich jak prestiż, wygoda, możliwości techniczne jak np. ksero czy sekretariat, które trudno umieścić we własnym m3. Wybór jest również duży. Na rynku jest wiele powierzchni biurowych w różnych wielkościach, lokalizacjach i konfiguracjach np. http://www.biura-mokotow.com/properties/cybernetyki-office-park/ Rozwiązanie takie jest wygodne i posiada tylko jeden minus — cenę. Czy warto płacić za wynajem biura ? Nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi złotego środka. Wszystko zależy od kalkulacji i porównaniu kosztów do zysków.

Przechodzimy teraz do rzeczy najważniejszej — kosztów. Jakie są ceny?

Miesięczne koszty wynajmu biura w Warszawie wahają się od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych (wyłączając z tego rozwiązania komercyjne i korporacyjne, gdy wtedy ceny praktycznie nie mają granicy górnej). Cena jest uzależniona od wielu czynników. Na sumę wpływ ma lokalizacja, wielkość, stan biura, to do kogo należy powierzchnia. Choć nie jest to regułą. Znacznie łatwiej negocjuje się cenę i łatwiej dogadać się w sprawie innych ustaleń. Duże firmy zajmujące się wynajmem takich powierzchni również czasem mogą mieć promocje lub potrzebę szybkiego zbycia biura.

Każda sytuacja jest indywidualna i wymaga jednostkowego podejścia. Na szczęście żyjemy w takich czasach gdzie żadna z opcji ani nie jest niemożliwa, ani trudna do spełnienia.