Ostre zapalenie wyrostka

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są objawy wyrostka? Jak wiesz, wyrostek robaczkowy znajduje się po prawej stronie brzucha i jest to cienkie uwypuklenie jelita ślepego, o długości około 8 centymetrów.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zazwyczaj pojawia się bez ostrzeżenia, zatem ciężko jest przewidzieć kiedy się zdarzy i czy kiedykolwiek się pojawi. Sygnałem ostrzegawczym jest ból brzucha, który utrzymuje się dłużej niż cztery godziny i nie słabnie, w takiej sytuacji należy wezwać karetkę pogotowia lub też zgłosić się na ostry dyżur.

Zapalenie wyrostka może się przydarzyć w każdym wieku, chociaż najczęściej dotyka dzieci i dorosłych między 10 a 30 rokiem życia. W czasie ataku wyrostka czasem dochodzi do sklejenia jelita ślepego z pętlą jelit, co prowadzi do powstania tak zwanej ropni. To zdarzenie wymaga to natychmiastowej interwencji chirurgicznej, gdyż w innym przypadku może dojść do zapalenia otrzewnej, co jest stanem zagrażającym życiu.

Niektórzy lekarze sądzą że, jedną z przyczyn powstawania tego stanu, jest dieta, która nie zawiera wystarczającej ilości błonnika, niezbędnego do prawidłowego trawienia. Ryzyko zachorowania wzrasta również jeśli przebyliśmy wirusową lub bakteryjną infekcję przewodu pokarmowego.
Rzadziej występuje zatkanie wyrostka robaczkowego przez zawartość jelit lub też ucisk powstały przez pasmo tkanek, które utworzyły się w czasie innej operacji.

Możemy wyróżnić kilka rodzai zapalenia na przykład ostre proste zapalenie, zapalenie ropowicze, zapalenie zgorzelinowe oraz perforację wyrostka. Zazwyczaj zapalenie wyrostka ma charakter przewlekły, niestety jeśli przez dłuższy czas zignorujemy objawy, przejdzie w stan ostry.

Nie należy lekceważyć żadnego silnego bólu brzucha, który się przedłuża lub nasila, ponieważ to może wskazywać nie tylko na zapalenie wyrostka ale również inne poważne schorzenia. Zazwyczaj u chorych zapalenie wyrostka rozpoczyna się takimi objawami jak, złe samopoczucie czy ból w nadbrzuszu, w okolicy pępka. Często ból szybko narasta oraz przybiera na sile w dole brzucha, po prawej stronie. Następnymi objawami mogą być wymioty, nudności, podwyższona temperatura czy też przyspieszone tętno, a u małych dzieci zazwyczaj występuje biegunka, natomiast u dorosłych zaparcie. Rzadko spotykanym powikłaniem zapalenia jest posocznica, czyli stan podczas którego bakterie przedostają się do krwi.

Lekarz podczas badania chorego,uciska okolice prawego dołu biodrowego, gdyż jest to najbardziej tkliwe i bolesne miejsce, przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Jeśli jest to ostry stan zapalny, mocniej boli gdy lekarz odrywa ręce od brzucha, a mniej niż gdy uciska. Lekarz może również poprosić pacjenta o podniesienie prawej nogi do pionu, w tej sytuacji ból narasta.

Jedynym sposobem leczenia zapalenia wyrostka jest operacja w czasie której zawsze następuje appendektomia, czyli usunięcie wyrostka robaczkowego. W czasie operacji zazwyczaj przeprowadza się laparoskopię, która polega na wprowadzeniu wziernika do jamy otrzewnej, jest to mało inwazyjna metoda. W rzadkich przypadkach konieczne jest otwarcie powłok brzusznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here