ojciec-z-dzieckiem

Jak przebiega badanie na ojcostwo?

By przekonać się czy dany mężczyzna jest ojcem konkretnego dziecka bądź wręcz odwrotnie – ażeby wykluczyć jego ojcostwo, wykonywany jest specjalny test. Jest to badanie, które nie pozostawia złudzeń, więc jego wynik należy uznawać bez wątpienia za w pełni wiarygodny. W niniejszym poradniku przekażemy skrótowo szereg niezbędnych informacji dotyczących tego, jak przebiega badanie na ojcostwo. Zapraszamy do lektury poniższych treści.

Miejsce wykonywania badania

Testy na ustalenie czy też wykluczenie ojcostwa wykonywane są w specjalistycznych placówkach. Najczęściej mowa tu o ośrodkach prywatnie działających, dlatego też nie powinien nikogo dziwić fakt, iż badanie to jest odpłatne. Co do kwestii ostatecznej sumy widniejącej na rachunki osoby decydującej się na tego typu test, to brak konkretnej, stałe kwoty. Wszystko w tym aspekcie zależne jest zwłaszcza od placówki, w jakiej wykonujemy badanie, a także warunków. Wielokrotnie, im bardziej zaawansowany sposób świadczenia charakteryzowanej usługi, tym koszty sporo wzrastają. Niemniej jednak można przyjąć pewne granice wynoszące od kilkuset złotych do nawet paru tysięcy złotych. Nie jest jednakże wymagane przymusowo zjawianie się w danym ośrodku medycznym w celu realizacji omawianego tu badania. Istnieje też opcja realizacji testu indywidualnie, we własnym domowym zaciszu. Ta opcja jest preferowana zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujący badanie chce zachować anonimowość. Jeszcze inna kwestia dotycząca przeprowadzenia badania na ojcostwo zakłada opcję realizacji testu poprzez pobranie próbki genotypu z płynu owodniowego. Wówczas jest to przeprowadzane w okresie prenatalnym.

Przebieg całego procesu badania czy jest się ojcem

Jak przebiega badanie na ojcostwo? Z pewnością wiele osób nie ma o tym zielonego pojęcia i często to właśnie stanowi przyczynę rezygnacji z testu. Wiele osób wybiera się do kancelarii adwokackich bo nie chce wyrazić zgody na odbycie takiej procedury i trzeba spór rozstrzygać na drodze sądowej. Jest to bardzo stresująca sytuacja. Wiele razy spór o ojcostwo jest jednym z przyczyn rozwodów. Miesięcznie zgłasza się do nas po kilkanaście par, które chcą brać rozwód z tego powoduMówi Adwokat z kancelarii adwokackiej w szczecinie – specjalista od rozwodów. Niemniej jednak nie ma się czego bać, gdyż badanie nie boli a nawet nie jest nieprzyjemne. Badanie na ojcostwo przebiega z zastosowaniem tak zwanego zestawu startowego. W praktyce jest to komplet wymazówek, na jakie trafia materiał DNA. Przykładem wymazu, jaki może w takim badaniu być przydatny jest chociażby wymaz z jamy ustnej. Następnie bibułki te umieszcza się w kopertach, a później przekazuje do laboratorium, gdzie nad gruntowną analizą materiału pracuje doświadczone grono wykwalifikowanych specjalistów. W trakcie testu eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na porównanie osobniczych cech mężczyzny i dziecka. Patrzą czy jest zgodność, czy też jej nie ma. W związku z tym, nie ma tu potrzeby fatygowania do takiego testu matki dziecka, gdyż ona nie uczestniczy w badaniu w żadnym stopniu.

Wyniki testu na ojcostwo

Po pełnej analizie testu, zlecający usługę badania specjaliści przygotowują wyniki, jakie zazwyczaj są dostępne w okresie od dwóch do trzech tygodni od dnia wykonania badania. Istnieje opcja ich osobistego odbioru, jak również można prosić o przeczytanie wyniku telefonicznie. Po zapoznaniu się z wynikami dowiemy się jasnej i konkretnej informacji – czy ojcostwo zostało potwierdzone, czy też wykluczone. W większości przypadków test jest rzetelnym źródłem danych na temat zgodności materiału dziecka i ojca. Niekiedy jednak dochodzi do uzyskania nieprawidłowego wyniku, ale następuje to wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do mutacji pojawiającej się u badanego ojca czy też dziecka bądź jeżeli badanie tyczy się osób spokrewnionych – na przykład mężczyzn, których łączą więzy rodzinne. Wtedy, dla uzyskania miarodajnego wyniku, do badania proszona jest również matka.

Dodaj komentarz