młoda kobieta z problemami psychicznymi

Jak wybrać dobrego psychologa młodzieżowego?

Wiek dorastania jest bardzo trudnym okresem. Każdy młody człowiek buntuje się, próbuje określić swoją drogę w życiu, chce dowiedzieć się kim jest i do czego jest zdolny. Czasem taki bunt jest bardzo wyraźny, czasem zaś cichy- młody człowiek zamyka się raczej w sobie. Czasem jednakże pojawiają się w tym momencie bardzo poważne problemy- młoda osoba szukając własnej tożsamości jest niestety bardzo podatna na wszelkie wpływy, a ponadto nieraz nie może poradzić sobie ze swoimi emocjami.

#1 Krok pierwszy – Psycholog młodzieżowy

Dlatego też czasem warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty- do psychologa. Jakie zachowania dziecka powinny nas skłonić do takiej decyzji? Na pewno nadmierne, niekontrolowane wybuchy agresji. Szczególnie jeśli doszło już na tym tle do jakiś bójek, rękoczynów. Ale także ważne jest słownictwo. Jeżeli dziecko nadużywa nieprzyjemnych, raniących słów, używa wulgaryzmów warto rozważyć, czy nie spełnia to już kryteriów agresji słownej. Warto także nie ignorować przesłanek ze strony nauczycieli czy trenerów, że dziecko dziwnie i agresywnie zachowuje się w szkole. Także warto sprawdzać mniej więcej, czy nasz młody człowiek nie spędza zbyt dużo czasu z osobami, które mogłyby go namówić do czynów przestępczych.

Jednak zwróćmy także baczną uwagę, czy dziecko nie zamyka się nadmiernie w sobie. Jeśli nie chce rozmawiać, nie odpowiada na pytania, całe dnie spędza samo, często nie wykazuje niczym zainteresowania to warto spróbować mu pomóc.

Pamiętajmy jednak, żeby nie popadać w przesadę- nie każda młoda osoba z tatuażami jest od razu zła, nie każdy wybuch złości jest nieuzasadniony. Jednak jeśli coś nas martwi w zachowaniu dziecka, warto zwrócić się do psychologa, żeby chociaż ocenić, czy rzeczywiście problem istnieje.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Czasem jednak boimy się, że psycholog tylko pogorszy sprawę. Jak zatem wybrać dobrego psychologa? Po czym go poznać? Dobry psycholog dla młodzieży na pewno musi umieć słuchać. Oczywiście musi również lubić młodzież. Dodatkowo- nie może być apodyktyczny, surowy. Wręcz przeciwnie- powinien być wyrozumiały, cierpliwy. Nie oznacza to jednak, że ma tylko słuchać, że będzie pełnił rolę „tarczy” i wysłuchiwał problemów naszego dziecka zamiast rodziców. Musi on bowiem być też stanowczy i być pewną „podporą”. Resztę cech trudno określić- pamiętajmy bowiem, że dobry psycholog sam będzie potrafił ocenić kim powinien być i jakie cechy powinien prezentować, aby dotrzeć do naszego dziecka.

Jak wygląda praca psychologa z młodzieżą?

Tu także trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem każdy jest inny i dla każdego inna terapia będzie dobra. Czasem najlepsza będzie terapia grupowa- kiedy młodzi ludzie będą mogli poznać problemy innych i razem się wspierać. Czasem zaś będzie to niewskazane, ponieważ wtedy problemy naszego dziecka mogą się pogłębić. Pamiętajmy także o tym, że nie musimy się bać, że taki psycholog przejmie naszą rolę, rolę rodziców. Początkowo rzeczywiście może być tak, i pewnie będzie, że dziecko będzie bardziej ufało jemu niż nam. Jednak w miarę postępowania procesu terapeutycznego dziecko z powrotem zacznie z nami rozmawiać i nam się zwierzać. Ważne jest także to, że dobre efekty gwarantuje jedynie współpraca psychologa z rodzicami.

Terapie psychologiczne dla młodzieży

Jak możemy pomóc dziecku? To już najlepiej określi psycholog. Standardową terapią jest oczywiście klasyczna psychoterapia, oparta na budowaniu zaufania, dotarcia do sedna problemu i – co najważniejsze- zrozumienia przez nastolatka istoty jego problemu. Czasem taka terapia może dodatkowo wymagać zastosowania różnych innych technik np. terapii w grupach, muzykoterapii, arteterapii i wielu innych, które będą wspomagać proces terapeutyczny.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić- nie bagatelizujmy problemów, nie mówmy, że „wyrośnie z tego”, zawierzmy psychologowi i współpracujmy z nim. Wtedy odkryjemy na pewno wspaniałą relację z naszym dzieckiem.

Więcej na temat psychoterapii młodzieży przeczytać mogą na stronie gabinetu psychologicznego, przy udziale którego powstał powyższy wpis: http://www.grzegorzkurowski.pl/oferta/psychoterapia-mlodziezy/

Dodaj komentarz