psychologia

Jak zostać psychologiem?

Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie ukierunkowane w dziedzinie psychologi, udziela ona świadczeń psychologicznych takich jak diagnoza psychologiczna, opinie, orzeczenia, psychoterapia oraz pomoc psychologiczna.

Psycholog to zawód dla ludzi ciekawych świata, rozwija osobowość i zmienia sposób patrzenia na życie. To zawód ciężki, ale niezwykle ciekawy i intrygujący, dający osobiste spełnienie.

Jest to najczęściej wybierany kierunek studiów w Polsce, gdyż psychologia to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, dobrze płatny, z szeroką ofertą pracy na rynku, gdyż zawód ten spełni się w wielu branżach. Instytucje, które oferują pracę w tym zawodzie to,np. szkoły, przedszkola, szpitale, ośrodki odwykowe, więzienia, hospicja, prywatne gabinety i wiele innych w zależności od specjalizacji. Decydując się na kierunek studiów wybieramy sobie wykształcenie, które będzie reprezentowało nas całe życie, większość osób decydując się na studia chce pracować i rozwijać swoją karierę w tym kierunku.

Podejmij 2 kroki i zostać dobrym psychologiem:

  1. Ukończenie odpowiednich studiów – przede wszystkim aby zostać dobrym psychologiem takim jak Grzegorz Kurowski trzeba ukończyć jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia, w Polsce znajduje się wiele szkół wyższych, które oferują ten kierunek. Oprócz wykładów i ćwiczeń studenci odbywają także praktyki zawodowe według wybranej specjalizacji. Aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu po ukończeniu studiów trzeba odbyć staż zawodowy. W zależności od tego czym dokładnie chcemy się zajmować należy odbyć specjalizację zawodową (np. w kierunku psychologi dorosłych czy dzieci lub dla biegłych sądowych). W ramach poszerzenia swoich kwalifikacji można też odbyć szkolenie i otrzymać kwalifikacje psychoterapeuty.
  2. Posiadanie odpowiednich cech charakteru – gdy bierzemy pod uwagę i myślimy o tym zawodzie jako swojej przyszłości ważnym wyznacznikiem są też nasze cechy charakteru, dobroć dla innych, współczucie, troska czy wsparcie. Zawód psychologa to nic innego jak pomoc innym, pomoc w problemach i ich rozwiązaniu, wysłuchaniu, wsparciu, czasem nawet pokazaniu odpowiedniej drogi życiowej, zachęcenia do zmian w życiu, itp. Ważna jest też pewność siebie, upór, cierpliwość i siła psychiczna, gdyż nie każdy problem jest łatwy w rozwiązaniu i nie każda osoba od razu zrozumie i doceni naszą pomoc.

Jakie są specjalizacje w dziedzinie psychologii?

Istnieją różne specjalizacje w dziedzinie psychologii, w których raczej każdy człowiek chcący pomagać będzie mógł rozwinąć swoje skrzydła, zawód bowiem obejmuje liczne dziedziny życia publicznego, które korzystają ze wsparcia psychologa, np. psychologia wychowawcza (środowisko dzieci i młodzieży), psychologia kliniczna (środowisko służby zdrowia), psychologia sądowa (środowisko więzienne i sądowe), psychologia organizacji i zarządzania (środowisko pracy) i wiele innych.

Zastanawiając się nad wyborem studiów warto wziąć pod uwagę właśnie kierunek psychologii o ile tylko jesteśmy zdecydowani i chętni do pracy z innymi to na pewno łatwo odnajdziemy się w tym zawodzie, daje on wiele możliwości rozwoju dla osób ambitnych oraz spełnienie gdy chcemy pomagać i mieć kontakt z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz