Gajdzin w Japonii

Często słyszy się, że Japonia to kraj, w którym obcokrajowcy są dyskryminowani. Na przestrzeni kilku ostatnich lat było głośno o tym, jak traktowani są ‚ludzie z zewnątrz’. Zazwyczaj nie były to miłe opinie. Jednak w ostatnim czasie dochodzą nas słuchy, że to wszystko to zwykły stereotyp, a stosunek Japończyków do cudzoziemców podobno się zmienił na lepsze. Jak jest naprawdę?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/gaijin/

Czy cudzoziemiec może zdobyć japońskie obywatelstwo?

W przypadku filmowych postaci lub zwierząt rząd Japonii bardzo chętnie rozdaje obywatelsko, a jak jest z ludźmi. Tutaj juz nie jest tak kolorowo i przyjaźnie. Podobno, jeżeli osoba o innej narodowości chce uzyskać japońskie obywatelsko, nie jest to takie proste. Nawet wtedy, gdy mieszka ona w kraju Kwitnącej Wiśni już od wielu lat. A nawet założyła tam rodzinę.

Zazwyczaj jest tak, że przekraczając granicę Japonii, cudzoziemiec otrzymuje wizę na okres około czterech miesięcy. Można powiedzieć, że to taki bilet wstępu dla osoby, która ma inną narodowość. Co więcej jest on wręczany za każdym razem, gdy przybędziemy na miejsce. Prawda jest taka, że nie ma co się oszukiwać, w przypadku obcokrajowca jest to jedyna legalna opcja na pobyt.

Statystyki Japonii

Słyszy się o tym, że nieodpowiednie traktowanie oraz odrzucenie społeczne cudzoziemców to przeszłość, czy faktycznie tak jest? W roku 2015 zostały przeprowadzone ankiety wśród cudzoziemców, którzy mieszkają w Japonii. Ankieta dotyczyła ksenofobii, czyli lęku wobec obcych, z którym mają problem Japończycy. Praktycznie ponad połowa z osób, która wzięła udział w badaniu twierdzi, że ich prawa są nic niewarte i nieakceptowane. Tutaj za przykład było najczęściej podane poszukiwanie pracy, podczas którego obcokrajowcy padali ofiarami gapienie się oraz unikania. Wszystkie te zachowania miały podłoże ksenofobiczne. To wszystko wskazuje na problem, który nadaj jest w Japonii.

Jednak w roku 2019 Japonia otworzyła się na inne narodowości, zdecydowanie chętniej przyjmowała do pracy zagranicznych kandydatów. A na początku kwietnia 2019 roku zostało przyjęte nowe prawo migracyjne, dzięki któremu system zatrudniania do pracy osób z zagranicy stał się prostszy, a co najważniejsze korzystniejszy.

Zobacz też: http://www.restbox.pl/na-czym-polega-izolacja-w-japonii/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here