Brak wiedzy na temat udzielania i wzywania pomocy

Wiedza na temat wzywania pomocy jest w naszym kraju na bardzo niskim poziomie. Większość osób nie wie w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przez co tak wiele osób nie otrzymuje pomocy na czas. Co więcej, bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaki jest numer na pogotowie, co jest wręcz śmieszne, a zarazem straszne.
Warto edukować młodzież, ponieważ osoby starsze w większości przypadków nie nauczą się już wielu ważnych rzeczy związanych z udzielaniem i wzywaniem pomocy, pogotowia ratunkowego.
Przede wszystkim powinniśmy wszyscy wiedzieć, że pogotowie wezwiemy dzwonią pod numer 999. Od jakiegoś już czasu możemy wzywać pomoc wybierając numer 112. Numer ten jest numerem uniwersalnym jeśli chodzi o wzywanie pomocy i za jego pomocą możemy wezwać policję, straż pożarną, jak i pogotowie.
W każdej szkole powinno się uczyć tego jaki jest numer do wzywania pogotowia i pomocy. W każdej klasie powinno się to co jakiś czas powtarzać, ponieważ jak pokazują statystyki, ogromna część społeczeństwa nie posiada tej wiedzy, zapomina numerów alarmowych.
Oprócz tego jaki jest numer do wzywania pomocy dużo osób nie wie czy połączenia są darmowe czy płatne. Brak wiedzy na ten temat jest porażający. Otóż wszystkie połączenia z numerami alarmowymi są połączeniami darmowymi. Możemy połączyć się z numerem 112 nawet nie posiadając karty sim w telefonie. Wystarczy, aby był on włączony.
Gdzie uczą udzielania i wzywania pomocy? Otóż jeśli uważamy, że brakuje nam elementarnej wiedzy i chcemy nasze braki uzupełnić, to możemy zapisać się na kurs udzielania pierwszej pomocy. Nauczymy się tam również tego pod jakie numery telefonu należy dzwonić, aby skontaktować się z pogotowiem, strażą pożarną, policją, czy na przykład pogotowiem gazowym. Tego typu wiedzę zdobędziemy również uczęszczając na przykład na kurs prawa jazdy. W naszym kraju mamy naprawdę ogromną ilość kierowców. Są to nie tylko mężczyźni ale i kobiety. W każdym domu jest praktycznie jeden bądź więcej samochodów. Większość posiada prawo jazdy, uczyło się pierwszej pomocy, a jednak braki w wiedzy na temat wzywania pomocy są spore.
Jeśli ktoś kiedykolwiek na poważnie zapyta nas o numer na pogotowie, to powinniśmy taką osobę zmotywować do tego, aby podszkoliła się w udzielaniu pomocy i jej wzywaniu. Osoby, które nie mają tak podstawowej wiedzy są tak naprawdę zagrożeniem i niebezpieczeństwem dla pozostałych osób, które mogą przecież wymagać udzielenia im pomocy. Jeśli posiadamy prawo jazdy, to obowiązkowo powinniśmy co kilka lat przechodzić kurs udzielania pierwszej pomocy, na którym powinno się sprawdzać czy kursant zna numery telefonów alarmowych. Na pewno byłoby to spore utrudnienie dla milionów osób w naszym kraju. Czy jednak nie byłoby bezpieczniej? Otóż, jeśli się nad tym głębiej zastanowimy to na pewno stwierdzimy, że takie obowiązkowe kursy, szkolenia zwiększyłyby poziom bezpieczeństwa w naszym kraju. Ich przeprowadzenie jest jednak sporym wydatkiem dla budżetu państwa, więc trzeba byłoby szukać pieniędzy w kieszeniach podatników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here