W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi zadecydować, co tak naprawdę będzie w życiu robił. Mimo, że większość osób zmienia zawody wielokrotnie w trakcie swojego życia, to i tak w wieku około 15 – 16 lat musiało mniej więcej wybrać co ich interesuje. Jest to bowiem moment wyboru pomiędzy liceum, technikum oraz szkołą zawodową i w przypadku gdy zdecydujemy się na to pierwsze, musimy także dokonać wyboru profilu jaki nas interesuje. To właśnie w tym momencie wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, jakie są profile w liceum i jaki będzie dla nich najlepszy?
Można uznać, że podstawowy i najprostszy podział profili w liceum, to tak zwany „human” i te kładące nacisk na przedmioty ścisłe. O ile w tym drugim wypadku mniej więcej wiadomo o co chodzi, to nazwa tego pierwszego typu może dla niektórych być niezrozumiała. Chodzi tutaj o profil, na którym rozszerzać będziemy takie przedmioty jak język polski, historia, czy wiedza o społeczeństwie. Oczywiście dobór rozszerzanych przedmiotów znacząco różni się w zależności od szkoły, ale w większości z nich występują trzy główne, czyli: matematyka – fizyka, biologia – chemia lub język polski – historia. Jako że mamy dużą możliwość wyboru zdawanych przedmiotów na maturze, to większość szkół oferuje wiele innych połączeń, gdzie często uwzględniane są także języki obce czy tak jak w klasach plastycznych, przedmioty takie jak historia sztuki. Ważną kwestią przy wyborze profilu jest fakt, iż po przerobieniu materiału, który jest zawarty w programie i w zależności od profilu niektóre przedmioty znikają, a zamiast nich pojawiają się nowe, tak jak na przykład dla profili humanistycznych biologia, chemia oraz fizyka formują nowy przedmiot zwany przyrodą.
Jeżeli decydujemy się kontynuować naszą naukę w liceum, warto pamiętać, że istnieją także tak zwane „szkoły autorskie” o nieco innym systemie działania. W takich szkołach bowiem uczniowie mają możliwość uzgodnienia tego, jakie przedmioty będą rozszerzać. Stąd biorą się różne, nieco dziwne humanistyczno – ścisłe połączenia, takie jak chemia z językiem polskim, czy matematyka z historią. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie szkoły stanowią zdecydowaną mniejszość, a lwia część liceum preferuje jednak bardziej klasyczne podejście do rozszerzanych przedmiotów. Jeszcze oddzielnym zagadnieniem są technika oraz szkoły zawodowe, które oprócz klasycznych przedmiotów prowadzą także zajęcia praktyczne, które mają przygotować uczniów do wykonywania danego zawodu lub nauczyć ich jakichś przydatnych umiejętności. Niezbędną wiedzą jest także to, że po technikum nadal istnieje możliwość napisania matury, po ukończeniu szkoły zawodowej są to jedynie egzaminy zawodowe.
Trzeba pamiętać, że mimo iż to jaki profil w liceum wybierzemy tak naprawdę nie uwarunkuje naszej przyszłości, to jest to jednak decyzja, po której będziemy musieli przetrwać przynajmniej trzy lata w danej specjalizacji, dlatego warto podejmować ją całkowicie świadomie i brać pod uwagę wiele czynników, takich jak zainteresowania i dotychczasowe umiejętności.