Już w starożytnej Grecji stosowana była obróbka skrawaniem. A pierwsze urządzenia tokarskie pojawiły się wraz z rozwojem przemysłowych w XIX wieku. Tokarka to maszyna służąca do precyzyjnej obróbki przedmiotów wykonanych z metalu lub drewna.
Tokarki uniwersalne – zastosowanie
Urządzenia tokarskie coraz częściej są w pełni zautomatyzowane. Jednak tokarka uniwersalna jest na tyle niezawodnym i pożądanym sprzętem, że nie sposób jej zastąpić nawet najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Tokarki uniwersalne znajdują zastosowanie zarówno w małych zakładach lub w domowym warsztacie oraz w dużych przedsiębiorstwach.
Uniwersalne tokarki wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki czemu stosowane mogą być do obróbki zgrubnej lub precyzyjnej powierzchni stożkowych, płaskich lub cylindrycznych. Świetnie sprawdzają się także jako urządzenie do cięcia gwintów modułowych, metrycznych i calowych.
Rodzaje tokarek
Występuje bardzo wiele rodzajów tokarek. Można je podzielić ze względu na rodzaj materiału, jaki obrabiają, precyzję, wielkość czy poziom zautomatyzowania. Można znaleźć na rynku tokarki przeznaczone dla przemysłu hutniczego, lotniczego lub samochodowego, tokarki automatyczne i półautomaty.
Najczęściej spotykanym podziałem jest podział na tokarki kołowe, tarczowe i rewolwerowe. Przykładowo wśród tokarek kołowych można spotkać się z tokarką stołową, która idealnie nadaje się do obrabiania niewielkich przedmiotów. Zazwyczaj wybierana jest do domowego warsztatu lub niewielkich zakładów pracy.
Jak wybrać odpowiednią tokarkę?
Z racji tego, że dostępne są różne rodzaje tokarek, to należy je odpowiednio dobrać do potrzeb. Jeśli ma być ona stosowana jedynie w warunkach domowych lub sporadycznie to powinna być to tokarka uniwersalna lub stołowa. W przypadku dużych zakładów produkcyjnych najlepszym wyborem będzie tokarka produkcyjna, która ma stosunkowo dużą prędkość działania.
Podczas wyboru urządzenia należy sprawdzić, czy jest to maszyna posiadająca odpowiednie certyfikaty i czy spełnia normy dopuszczające ją do użytkowania. Najlepiej wybrać urządzenie znanego producenta, dzięki czemu można liczyć na bezpieczną, bezawaryjną oraz precyzyjną pracę tokarki przez długi czas.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.