Ciąża jest pięknym, ale i ciężkim okresem w życiu każdej matki. Nie musi ona koniecznie oznaczać, że kobieta utyje więc ćwiczenia w trakcie jej trwania służą głównie ogólnej poprawie kondycji i samopoczucia. Pomogą przywrócić poczucie kontroli nad własnym ciałem i dodać energii. Nawet lekki wysiłek fizyczny wzmacnia ilość wydzielanych endorfin, hormonów szczęścia. Ćwiczenia nie tylko podnoszą ich poziom, ale także:
– pomagają zwalczyć bóle krzyża w ciąży i poprawić sylwetkę poprzez wzmacnianie mięśni pleców, pośladków i ud,
-zmniejszają zaparcia,
-zapobiegają zużyciu stawów,
-łagodzą stres i niepokój w nocy.
Dzięki nim przyszłą matka także po prostu wygląda lepiej, gdyż podczas wysiłku krew żwawiej krąży po ciele co poprawia „prezencję” skóry. Poza tym znakomicie przygotowują ciało do porodu. Silne mięśnie i serce mogą ułatwić poród. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc uśmierzyć ból porodowy. Jest to naturalny sposób na łagodzenie bólu podczas porodu. W przypadku długiego czasu rodzenia zwiększona wytrzymałość bardzo się przyda.
Dobrze, skoro znamy już korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń w ciąży, przejdźmy do meritum. A więc; jakie ćwiczenia w ciąży?
-Spacery- przechadzki na świeżym powietrzu dotleniają mózg, a jednocześnie wymagają pewnego wysiłku od ciężarnej,
-Pływanie- przebywanie w wodzie pomaga odciążyć kręgosłup, a także całe ciało uczynić lżejszym, więc kobieta nie odczuwa wzmożonego ciężaru ciała. Pływanie jest wspaniałym sportem, oczywiście uprawianym w czasie ciąży jedynie rekreacyjnie, a nie wyczynowo. Nurkowanie nie jest polecane, ze względu na różnice ciśnienia przy zanurzaniu i wynurzaniu się z wody,
-Jazda na rowerze stacjonarnym- wzmacnia mięśnie nóg, a jednocześnie nie wymaga zachowywania równowagi, tak jak zwyczajny rower,
-Aerobik dla ciężarnych- wykonywany pod okiem instruktorki, dobrany zestaw ćwiczeń specjalnie dla przyszłych matek. Nie są to ćwiczenia zbytnio je obciążające i wymagające bardzo wiele wysiłku.
Przed podjęciem jakiegokolwiek wysiłku fizycznego należy skonsultować się z ginekologiem. Zawsze istnieć może jakieś przeciwwskazanie, a kobieta nie ma o tym pojęcia i nie daj boże zaszkodzi sobie lub dziecku. Możliwości wykonywania ćwiczeń mogą być ograniczone, jeżeli:
-ciąża przyczyniła się do powstania wysokiego ciśnienia krwi,
-pojawiły się wczesne skurcze,
-występuje krwawienie z pochwy,
-pojawiło się przedwczesne pęknięcie wód płodowych.
Natomiast, jeżeli intensywność treningów jest zbyt duża, organizm informuje ciężarną o tym poprzez zmęczenie, palpitacje serca, przyspieszony oddech tudzież zawroty głowy. Jeżeli tylko kobieta nie czuje się komfortowo, powinna zaprzestać ćwiczeń i zorientować się co mogło być przyczynom takiego uczucia. Może to zbyt duża intensywność treningów, lub nieodpowiednie ćwiczenia. Rzecz jasna, w pierwszym trymestrze ciąży może wykonywać trudniejsze i bardziej wymagające ćwiczenia niż w trzecim. Podsumowując- ćwiczenia w ciąży są bardzo polecane, trzeba jednak pamiętać o ograniczonych możliwościach ciężarnej.