Firany do salonu

Wybór firan do salonu nie jest tak oczywista kwestia, jakby się mogło wydawać. Jeśli nie jesteśmy kompletnymi ignorantami i nie wybieramy firan ot tak- bo akurat wpadły nam w oko- musimy określić na wstępie, czego tak na dobrą sprawę szukamy. Wybór jest tak duży, że już na początku należałoby przeprowadzić odpowiednia sekcje. Aby określić, jakie firanki do salonu powinniśmy nabyć, musimy wiedzieć, jaka będzie ich podstawowa funkcja.

W nowoczesnych domach często rezygnuje się z tradycyjnych firanek. Okna pozostają bez jakichkolwiek ozdób, chronią je wówczas najczęściej żaluzje bądź rolety. Ale wiele pań domu nadal docenia funkcjonalność oraz możliwości aranżacyjne, jakie dają dobrze dobrane firany. Funkcjonalność jest pierwszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze firan do naszego salonu. Czemu mają one służyć? Jeśli chcemy ochronić pomieszczenie przed nadmiarem słońca oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów z naprzeciwka lub przechodniów (gdy mieszkamy na najniższej kondygnacji), to najlepszym wyborem będą oczywiśćie zasłony. W dużych pomieszczeniach, pole do popisu jest znacznie większe, gdyż nie trzeba obawiać się, że zbyt ciemne zasłony pomniejszą pokój. Można wówczas wybrać gruby materiał, doskonale pochłaniający światło. W mniejszym salonie należy nieco bardziej uważać. Tu sprawdzą się jaśniejsze kolory, a najlepiej w ogóle zrezygnować z zasłon na rzecz białych firanek, które optycznie powiększą oraz rozjaśnią wnętrze. Wzorzyste, ciężkie zasłony zawsze znacznie pomniejszą pomieszczenie, a tego chcemy zdecydowanie uniknąć przy niewielkim metrażu.

Inaczej to wygląda, gdy nie oczekujemy od firan spełniania jakiejś praktycznej funkcji. Gdy mają one służyć jedynie w celach dekoracyjnych, możliwości są w zasadzie nieograniczone. Możemy wybierać spośród gotowych opcji, ale też dobierać rozmaite elementy samodzielnie. Należy się wówczas kierować głównie własnym gustem. Oczywiście firany muszą pasować do wnętrza zarówno pod względem kolorystycznym, jak i stylistycznym. Chcemy przecież, aby nasz salon zachował swój charakter i spójność- pełni przecież funkcję reprezentacyjną.

Przed wyprawą do sklepu, należy dokładnie zmierzyć okna w salonie, a następnie określić wielkość firany, jaka będzie najodpowiedniejsza do danego okna. Nie chodzi jedynie o długość, ale i szerokość. O ile długość zmierzymy bardzo łatwo, o tyle nad szerokością trzeba się dobrze zastanowić. Będzie ona zależna nie tylko od wielkości samego otworu okiennego, ale też od tego w jaki sposób będziemy chcieli zawieść firankę. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku karniszy, inaczej w przypadku szyny. Jeśli chcemy suto pomarszczyć zasłonę jej szerokość musi nawet trzykrotnie przekraczać szerokość samego okna. Należy też wziąć pod uwagę sposób upięcia firanki. Inaczej będzie się układała zasłona na taśmach, kółkach czy ta na tradycyjne żabki. Te wszystkie parametry są niezbędne do określenia tego, jaką firankę powinniśmy wybrać do naszego salonu, aby nadać mu pożądanego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here