Jak wybrać psa

Zdecydowałeś że chcesz mieć psa, ale masz problem z wyborem? Ten artykuł pozwoli Ci spojrzeć na problem z różnych stron i w końcu dokonać wyboru. Na początek powinieneś się zastanowić dlaczego chcesz mieć psa. Skoro decyzja zapadła to na pewno masz swoje powody. Może potrzebujesz towarzystwa, albo chcesz tresować psa do startu w zawodach.
Najważniejsze to pomyśleć czy potrzebujesz rasowego psa. Często może się zdarzyć że mieszaniec dwóch lub więcej ras również się sprawdzi. Oczywiście największą różnicę będzie widać w cenie psa. Jeżeli jednak pies rasowy nie jest koniecznością to po co przepłacać.
Ciekawą opcją są krzyżówki psów rasowych. Można dzięki nim otrzymać naprawdę interesujące połączenia, zarówno z wyglądu jak i z charakteru. Są też tańsze od psów rasowych.
Zastanów się co masz do zaoferowania swojemu psu. Jak duże jest twoje mieszkanie? Generalnie jeżeli chcesz trzymać psa w domu, to powinien być on dosyć duży. Jeżeli więc masz małe mieszkanie to rozsądnym wyborem będzie pies mniejszej rasy. Może się zdarzyć że duży pies w małym mieszkaniu zacznie szaleć i może uszkodzić wiele przedmiotów. Czy mieszkasz w spokojnej okolicy? To pytanie jest szczególnie ważne gdy pies ma przebywać dużo czasu na terenie posesji, ale nie w domu. Dużo hałasu może spowodować stres u zwierzęcia, a stres w końcu spowoduje działania niebezpieczne dla psa lub innych ludzi. Jeżeli pies ma pilnować podwórka to trzeba również sprawdzić płot, czy nie ma w nim żadnych dziur przez które pies mógłby uciec.
Odpowiadając na pytanie jaki pies do ciebie pasuje warto też pomyśleć o swoim stylu życia. Czy jesteś osobą aktywną? Jeżeli jesteś osobą aktywną, to powinieneś się zastanowić nad aktywnym psem. Przecież byłoby wspaniale gdybyś mógł biegać czy jeździć na rowerze ze swoim psem. Takie rozwiązanie można potraktować jako codzienne obowiązkowe spacery z psem. Możliwe jednak że jesteś raczej mało aktywną osobą. Wtedy dobrym wyborem będzie pies kanapowy. Nie musi się on specjalnie ruszać, a nawet wychodzić na dwór. Zastanów się też jak wiele czasu możesz poświęcić psu. Jeżeli pracujesz od rana do nocy i masz czas dla psa tylko przed snem, to prawdopodobnie powinieneś zrezygnować z ras które wymagają większej opieki. Złym wyborem będą psy długowłose które trzeba szczotkować i myć. W takim przypadku lepszy będzie pies krótkowłosy który dobre poradzi sobie z samotnością w ciągu dnia. Możesz też zastanowić się nad kupnem dwóch psów, wtedy nie będą one takie samotne gdy będziesz pracować.
Jeśli chodzi o rasy psów, to naprawdę jest w czym wybierać. Husky będzie się świetnie nadawać dla osób aktywnych. Z drugiej strony codzienne spacery, a nawet biegi będą koniecznością. Zupełnie po przeciwnej stronie jest york. Mały długowłosy pies któremu w zupełności wystarczą spacery po mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać że długa sierść wymaga czesania i układania, te usługi oferują zakłady fryzjerskie dla psów.
Na koniec pamiętaj że pies to nie zabawka i trzeba się nim opiekować. Odpłaci za to miłością i wiernością jak żadne inne zwierze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here