Jak zostać DJ-em?

Bycie DJ-em to, wbrew pozorom, trudny i bardzo różnorodny fach. Najważniejszym rozróżnieniem jest to na scratchowanie i miksowanie. Większość DJ-ów specjalizuje się w jednej lub drugiej dyscyplinie, rzadko kładąc ten sam nacisk na obydwie naraz. Czym jest więc scratchowanie? Czym miksowanie? Do czego będzie nam potrzebny gramofon? Na te pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim odwiedzimy jakikolwiek sklep DJ-ski.

Scratching to charakterystyczne drapanie płyty, powodujące wprowadzanie do innego utworu przerywanych dźwięków z innego utworu. Tak naprawdę to właśnie od tego zaczęła się cała kultura DJ-ska – oczywiście na początku bez miksera, na prostych gramofonach paskowych itd. Skoro już też o mikserze mowa, nie można go pominąć – zarówno jeśli chodzi o scratching, jak i jeśli chodzi o miksowanie. Mikser to urządzenie audio, dzięki któremu natychmiast odetniemy dźwięk w jednym z kanałów. Możemy też oczywiście go ściszyć. W praktyce działa to tak, że każdy z gramofonów lub innych źródeł dźwięku jest podpięty do jednego kanału w mikserze, dzięki czemu każdy z nich jest pod naszą kontrolą. Do tego dochodzi też kontrola nad pasmem – na każdym kanale możemy wyregulować częstotliwości wysokie, średnie i niskie. Bardziej skomplikowane modele mają również dodatkowe efekty.

Miksowanie to druga metoda grania z winyli, polegająca na puszczaniu tzw. setów. Set to kilkanaście lub kilkadziesiąt utworów, zazwyczaj jednego gatunku, które zostały połączone na żywo w jedną całość. Głównym zadaniem DJ-a jest więc wówczas nie scratchowanie, ale składanie różnych utworów. Tutaj tradycja gramofonowa nie jest tak obecna, wielu DJ-ów, którzy nie scratchują, gra z odtwarzaczy. Ten typ DJ-a to ktoś, kogo spotkamy na weselu, chociaż akurat DJ-e weselni nie są zbyt szanowani przez prawdziwych DJ-ów, grających na wielkich imprezach itp. wydarzeniach. Wynika to z dość małych umiejętności tych drugich, a także z dużego nacisku na zarabianie.

Gdy już wiemy, jaką profesją chcemy się zająć, pozostaje wybór sprzętu. Jaki gramofon kupić – paskowy czy z napędem bezpośrednim? Koniecznie ten drugi – bez względu na to, czy będziemy scratchować, czy tylko miksować. Pasek to technologia przestarzała, z której właściwie nikt już nie korzysta. Dalej: jeśli chodzi o mikser, zainteresujmy się takim modelem, który nie jest zbyt zaawansowany. Brzmi dziwnie, bo tendencja wśród młodych DJ-ów jest raczej taka, aby kupować sprzęt możliwie najbardziej rozwinięty technologicznie. Otóż nie, czegoś takiego się wystrzegajmy, ponieważ zbyt dużo możliwości to ograniczenie miejsca na nasze umiejętności.

Podsumowując, bycie DJ-em nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie wystarczy tylko wiedzieć, jaki gramofon kupić. Trzeba znać również podstawy scratchowania lub miksowania, trzeba znać podstawy realizacji dźwięku, być koneserem muzyki, z którą chce się pracować, i ogólnie – jak już wspomnieliśmy, trzeba mieć po prostu porządne zaplecze w zakresie wiedzy muzycznej, technicznej, w zakresie realizacji dźwięku itd.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobre filmy
Następny artykułKolor różowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here