Jakie buty na siłownię wybrać?

Współczesne społeczeństwo okazuje się być coraz bardziej aktywne, coraz więcej osób chce uprawiać jakiś sport. Nic więc dziwnego, że na siłowniach przybywa klientów, ponieważ jest to najbardziej popularna i elastyczna forma wysiłku. Jednak jeżeli myślimy o takiej formie treningu to oprócz karnetu będzie nam potrzebne jeszcze kilka rzeczy. Bardzo ważny jest oczywiście strój, ponieważ będziemy wykonywać w nim różne, niekiedy skomplikowane ruchy to powinien on być dla nas wygodny. Istotnym elementem stroju, nie tylko na siłowni są buty, jednak i tutaj powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór obuwie. Stąd właśnie wynika często zadawane pytanie, jakie buty na siłownie wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy zapomnieć o wszelkiego rodzaju klapkach czy japonkach idąc na siłownię, ponieważ jest to po prostu niebezpieczne, bardzo łatwo w ten sposób nabawić się kontuzji i zepsuć swoje zdrowie nawet do końca życia. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią i głównym elementem naszego treningu są ćwiczenia na maszynach to wybór odpowiednich butów nie jest aż tak istotny. Ważne abyśmy po prostu czuli się w nim dobrze i wygodnie. Warto jednak pamiętać, że o ile nie skupiamy się głównie na bieganiu lub chodzeniu na bieżni powinniśmy raczej unikać butów posiadających systemy bardzo zmiękczające podeszwę, takich jak Nike Air czy Adidas Boost, ponieważ kiedy zaczniemy przechodzić do treningów na wolnych ciężarach mogą one je tak naprawdę utrudniać. Oczywiście systemy te, jako że powstały by pomóc biegaczom, bardzo dobrze sprawdzą się na bieżni, ale i na świeżym powietrzu.

Co jeżeli jednak przechodzimy do treningu siłowego, podczas którego wykonujemy takie ćwiczenia jak przysiady czy martwy ciąg? W takim wypadku bardzo ważnym jest aby stopa i jej okolice miały odpowiednią stabilizację, czego niestety nie są nam w stanie zapewnić zwykłe buty biegowe czy fitnesowe. Tak samo jak kupujemy rękawiczki, aby nie zniszczyć sobie dłoni, powinniśmy kupić specjalistyczne buty, aby nie nabawić się kontuzji. Są to tak zwane liftery, które gwarantują nam dużą stabilizację i przy odpowiednim dopasowaniu takich butów powinniśmy nawet zacząć osiągać lepsze wyniki. Produkuje je wiele znanych marek, takich jak Adidas czy Reebok, a ich cena nie jest bardzo wysoka, zwłaszcza, że często zdarzają się różnego rodzaju promocje i przeceny. Nie jest to być może coś, co wpłynie na poprawę naszego stylu, ale zakup takich butów jest istotną kwestią jeżeli myślimy o treningu do trójboju lub dwuboju, ale i kiedy po prostu chcemy zwiększyć naszą wydajność przy ćwiczeniach na siłowni, jednocześnie zmniejszając ryzyko nabawienia się kontuzji.

Jak widać, dobór odpowiednich butów na siłownię to bardzo ważna kwestia, od której może zależeć nawet nasze zdrowie. Dlatego też nie warto kombinować w tej dziedzinie. Inwestycja w odpowiednie elementy ubioru na siłownię, a w głównej mierze właśnie w buty to tak naprawdę inwestycja w nasze zdrowie. W końcu nikt nie chciałby nabawić się poważnej kontuzji tylko przez zły dobór obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here