Jakie okulary pasują do mojej twarzy?

Z obserwacji wynika, że we współczesnym społeczeństwie wciąż przybywa osób, które noszą okulary. A co najważniejsze, nie są to tylko ludzie w podeszłym wieku, ale coraz częściej młodzież, a nawet dzieci. Przyczyn należałoby szukać w nadmiernym obciążeniu wzroku. Współczesna cywilizacja jest bowiem nastawiona na słowo pisane. Wiąże się to z tym, że już od najmłodszych lat wiele godzin spędzamy czytając i pisząc. Nie jest to obojętne dla naszego wzroku, który, jak twierdzą naukowcy, jest przystosowany do widzenia z daleka. Oczy bowiem miały służyć do wypatrywania zwierzyny i grożącego niebezpieczeństwa, a nie do wpatrywania się w maleńkie literki i obrazki na ekranie komputera.
Stąd właśnie wynika pojawianie się szeregu wad i chorób oczu oraz konieczność noszenia okularów. Niektórzy jednak nie chcą ich nosić i źle się w nich czują. Najczęściej wynika to z tego, że zostały one nieodpowiednio dobrane.

Jakie okulary do twarzy będą najbardziej pasować?

Wybierając okulary dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na pewne szczegóły, dzięki czemu nie tylko świetnie będziemy w nich wyglądać, ale także skutecznie ukryjemy wiele niedoskonałości swojej twarzy.
Na co więc zwrócić uwagę?
Oczywiście nasz gust jest bardzo istotny, jednak najważniejsze, co trzeba wziąć pod uwagę to kształt twarzy. Nie wszystkie bowiem oprawki okularów pasują do każdego kształtu twarzy. I tak na przykład grube oprawki nie harmonizują z kwadratową twarzą, a okrągłe z owalną.
Na początek trzeba więc sprawdzić własny owal twarzy. Ogólnie wyróżnia się pięć kształtów twarzy: kwadratowy, prostokątny, okrągły, owalny i trójkątny (sercowaty).
Jak więc bezbłędnie określić, jaki mamy kształt twarzy? Najlepiej stanąć przed lustrem z upiętymi do tyłu włosami, tak by dokładnie widzieć całą twarz. Potem zmrużyć jedno oko i narysować dokładnie odbity kształt. Ten rysunek pokaże, jaką twarz.

* Twarz owalna jest najbardziej proporcjonalna. Jeżeli taki właśnie mamy kształt, większość oprawek na okulary będzie pasować. Możemy więc nosić zarówno okrągłe i delikatne oprawy, jak i mocne, kanciaste z szerokim zausznikiem. Najbardziej istotne będzie dopasowanie ich rozmiaru do szerokości kości policzkowych.

* Twarz w kształcie trójkąta (serca) u góry szersza, wyraźnie zwęża się ku dołowi. Gdyby narysować punkty w miejscu kości policzkowych, będzie to najszersze miejsce na twarzy. Dlatego też dobierając okulary trzeba wybrać te, które nie poszerzą okolic policzkowych. Urody twarzy trójkątnej na pewno dodadzą oprawki delikatne, o zaokrąglonych kształtach, wykonane z metalu lub cienkiego tworzywa. Pozwolą one na optyczne zwężenie twarzy na wysokości skroni. Najbardziej polecane w tym wypadku są okulary z okrągłymi lub owalnymi szkłami albo tak zwane „kocie oczy” z delikatnie uniesioną górą tarczy.

* Twarz prostokątna ma dość ostre, wyraziste i kanciaste rysy, dlatego warto tak dobrać okulary, by złagodziły te cechy, najlepiej za pomocą łagodnej linii oprawek. Odpadają więc ostre, geometryczne kształty na rzecz okrągłych i owalnych.

* Twarz kwadratowa również ma wyraziste rysy, różni się jednak od prostokątnej tym, że jej szerokość i wysokość są w przybliżeniu równe. Przy tym jej kształcie doskonale spełnią swe zadanie oprawki okrągłe i owalne, z ciemniejszą górą, które nieco wydłużą twarz i nadadzą jej bardziej owalny kształt.

* Twarz okrągła ma podobną szerokość i długość, jest pełna, bez wyraźnych kątów. Wybór kanciastych oprawek, zwężających się lekko ku dołowi, grubszych u góry lub pozbawionych dolnej części, optycznie wydłuży i wyszczupli twarz. W żadnym wypadku nie należy wybierać oprawek okrągłych i owalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here