Kupno zwierzaka

Jeżeli zamierzasz w najbliższym czasie zaopiekować się jakimś zwierzęciem domowym, to najpierw powinieneś zdobyć podstawową wiedzę. Jest to o tyle ważne że nieumiejętne zajmowanie się zwierzakiem będzie męczące zarówno dla Ciebie, jak i dla pupila.
Najpierw powinieneś się zastanowić dlaczego chcesz mieć zwierzę w domu. Już sam powód jest bardzo ważny, ponieważ określa twoje zaangażowanie. Szczeniak dla dziecka na gwiazdkę jest bardzo złym pomysłem. Zwierząt nigdy nie powinno się kupować na prezent. Dobrym powodem może być wykorzystanie zwierzęcia w swojej pracy. Na przykład możesz potrzebować psa pasterskiego gdy masz owce, albo sokoła gdy jesteś odpowiedzialny za płoszenie ptaków z terenów lotniska.
Jeżeli wiesz już co i dlaczego chcesz kupić, to powinieneś pogłębić swoją wiedzę o danym zwierzęciu. Oczywiście najwięcej informacji znajdziesz w internecie. Alternatywnie możesz też znaleźć ludzi którzy już mają wybrane zwierze. Będziesz mógł wtedy zobaczyć jak zwierze zachowuje się w domu przy ludziach.
Jeżeli jesteś już zdecydowany na zakup to zostaje pytanie skąd zdobyć zwierzę. Jeżeli chodzi o psa lub kota to najtańszym wyborem będą schroniska dla zwierząt. Dostaniesz tam zwierzę za symboliczną opłatę i jednocześnie odciążysz ośrodek. Pamiętaj jednak że schroniska nie wydają zwierząt w okresach świątecznych. Jest to spowodowane tym, że ludzie mogliby wtedy kupować zwierzęta na prezent.
Jeżeli marzy Ci się zwierzę bardziej egzotyczne lub rasowe, to pozostają hodowle lub sklepy zoologiczne. Kupując z hodowli pamiętaj żeby zabrać również rodowód, czyli dowód na rasowość zwierzęcia. Jeżeli natomiast chodzi o sklepy zoologiczne, to nie zawsze zwierzęta będą gotowe do natychmiastowego kupna. Sklepy często nie hodują zwierząt dla ograniczenia kosztów. Zamiast tego można zamówić dany gatunek i po kilku dniach odebrać. Przy odbiorze warto oczywiście sprawdzić czy zwierzę jest w dobrej formie i zgodne z zamówieniem.
Przed właściwym zakupem pupila powinieneś jeszcze zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Będzie on różny zależnie od gatunku zwierzęcia. Na początku należy kupić tylko niezbędne rzeczy. Na przykład przy zakupie rybek niezbędne będzie akwarium lub oczko wodne. Ale niekoniecznie będą potrzebne środki chemiczne na glony.
Kiedy już kupisz zwierzę będziecie musieli nauczyć się razem żyć. Pamiętaj, że przeprowadzka dla większości zwierząt jest stresująca i potrzebują one czasu żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Z czasem zazwyczaj daje się wypracować dzienną rutynę. Jednak czasami mogą pojawić się dodatkowe problemy. Tutaj przyda się wiedza którą zebrałeś przed zakupem zwierzęcia. Jeżeli na przykład twój nowy kot ma nie wchodzić do pewnego pomieszczenia, to wiedza o tym jakich zapachów nie lubią koty może Ci pomóc. Wystarczy trzymać w pokoju cytrusy, lub natrzeć sokiem z cytryny meble w kilku miejscach.
Pamiętaj żeby trzymać się zawsze planu dnia. Jedzenie powinno trafić do miski w tych samych godzinach. Tak samo powinieneś przemyśleć temat spacerów, jeżeli masz psa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupowanie agregatu
Następny artykułDobre filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here