Stare porzekadło mówi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niektóre osoby wolą koty jednak wojna między kociarzami a psiarzami nigdy nie dobiegnie końca. Obecnie właściciele psów mają na prawdę szeroki wybór jeżeli chodzi o asortyment, który pomoże im zadbać o ich pupili, Począwszy od zabawek po kosmetyki a nawet ubrania. Istnieją również wyspecjalizowane firmy świadczące usługi dla czworonogów. Mowa tu oczywiście o psich hotelach oraz fryzjerach. W zależności od rasy psy i ich właściciele mają różne gusta oraz potrzeby. Wpływają one na zachowanie psów. Najbardziej podatnym zmysłem będzie tutaj węch. Czasem wystarczy, że pies powącha człowieka i od razu można odnieść wrażenie, że albo się przekonał do danej osoby albo wręcz zaczyna szarpać za ubranie. Psy po przez węch widzą świat. Nie zapominajmy, że pies jest tak na prawdę potomkiem wilka, który po przez wiele pokoleń selektywnej hodowli wykształcił sobie pewne cechy.
Jakiego zapachu nie lubią psy?
Takim zapachem, po którym pies może zachowywać się agresywnie będzie z pewnością zapach alkoholu. Psy bardzo negatywnie reagują na jego charakterystyczny zapach. Mowa tutaj nie tylko zapachu piwa czy wódki. Znacznie gorzej psy reagują na zapach człowieka, który konsumował jakiś trunek. Zapach wydychanego alkoholu znacznie równi się od tego podanego w szkle. Organizm człowieka traktuje alkohol jako toksynę. Pomijając fakt, że każdy z nas posiada naturalny zapach to jeszcze dodatkowo dochodzi do tego woń spowodowana reakcjami organizmu, który po prostu paruje.
Psy dość raptownie reagują również na mundurowych. Jest to prawdopodobnie powodowane faktem, że osoby te przebywają w ciągu dnia w wielu miejscach lub czują od takiej osoby innego psa.
Często bywa również tak, że pies mimo, że ma apetyt po powąchaniu czegoś nie ma na to ochoty. Oznacza to, że węchem ocenił on atrakcyjność strawy jaką pan lub pani mu przygotowała.
Panuje również ogólna opinia, że psy nie lubią zapachu cytrusów oraz cebuli. Są to zapachy bardzo mocne i ostre. Z racji, że czworonogi posiadają wyczulony zmysł węchu woń cebuli może być bardzo drażniąca dla ich nozdrzy. Podobnie jest z zapachem przypraw. Częstym trikiem przemytników jest mylenie psów tropiących za pomocą pieprzu. Jest to zachowanie zakrawające na pogardę dla takich osób ponieważ można to podpiąć pod znęcanie się nad zwierzętami. Wdychany pieprz dla człowieka jest bolesny a co dopiero dla psów. Psy zatem unikają ostrych, aromatycznych zapachów.
Jednak o ile psy lubią zapachy, które wydawać mogły by się dla człowieka graniczące z zepsuciem to jednak jednym z najgorszych wrogów psa jest zapach ryb a tym bardziej zepsutych produktów rybnych. Psy wręcz uciekają przed tym zapachem.
Innym z kolei rodzajem zapachów jest zapach innych zwierząt. Niektóre psy bez problemu znoszą towarzystwo kotów jednak większość z nich raczej za ich zapachem nie przepada.
Tak naprawdę gust naszego psa jest kwestią bardzo indywidualną. Pies przyzwyczajony do danego zapachu na co dzień jest w stanie go tolerować.