Jakiego psa dla dziecka wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Już w starożytności ludzie zdołali udomowić wilki i od tamtego czasu żyjemy wspólnie z tymi wiernymi stworzeniami. Jak każdy doskonale wie ras psów jest cała masa, od tych najmniejszych jak york czy jamnik, do ogromnych dogów niemieckich, które swoimi rozmiarami potrafią dorównywać człowiekowi. Jednak kiedy już decydujemy się na posiadanie psa, to właśnie wybór rasy może przyprawić o ból głowy. Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem jest wzięcie psa ze schroniska, ponieważ w takim wypadku będzie on prawdopodobnie wyjątkowo wierny i oddany. Co jednak jeżeli chcemy mieć w domu psa z hodowli, jaki pies dla dziecka będzie najlepszą opcją?

Przede wszystkim ważne jest aby zadbać o to, żeby pies nie został zabawką, która prędzej czy później się znudzi. Jeżeli już mamy taką pewność trzeba zastanowić się, jakie mamy możliwości, to znaczy czy posiadamy dom z ogrodem czy jednak mieszkanie w bloku. W zależności od tego trzeba wybrać rasę odpowiedniej wielkości, tak aby pies się nie męczył. Jednocześnie warto pamiętać, że dobrze wychowany większy pies wcale nie jest większym zagrożeniem dla dziecka. Jeżeli już więc zdecydujemy się na zakup większego psa to dobrym wyborem będzie prawdopodobnie bernardyn lub nowofundlandczyk, jest to jednak pies, który potrzebuje sporej przestrzeni mieszkalnej, nie powinno się więc go trzymać w bloku. W przypadku psa trzymanego w mieszkaniu może to być na przykład bokser, ale tylko pod warunkiem, że dostarczymy mu dużo ruchu i nie będzie zostawał sam w domu. Oczywiście wybór odpowiedniej rasy zależy także od wieku dziecka i stopnia jego odpowiedzialności za zwierzę. Gdy dziecko potrafi już się nim bowiem zaopiekować to pies powinien być prawdziwym przyjacielem. Doskonale w tej roli widzą się na przykład buldogi francuskie, które są wiecznie rozweselone oraz posiadają bardzo duże pokłady energii, które mogą wykorzystać do zabawy z dzieckiem. Jeżeli jednak myślimy o trochę większym psie powinniśmy zwrócić naszą uwagę na rozczulającego cocker spaniela, a jeśli chcemy psa o jeszcze większych gabarytach możemy zdecydować się na bardzo przyjaznego i łagodnego owczarka szkockiego collie, dobrze znanego z filmu „Lassie wróć!”.

Podsumowując, przy wyborze psa dla dziecka należy kierować się wieloma czynnikami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pies to nie zabawka i trzeba umieć się z nim obchodzić. Jeżeli mamy taką możliwość i chęć warto zdecydować się po prostu na jakiegoś łagodnego psa ze schroniska, nawet jeśli miałby to być kundelek, ponieważ w ten sposób poprawimy los żywej istoty. Natomiast gdy wybieramy psa z hodowli to na uwadze trzeba mieć również inne rzeczy, takie jak wielkość domu czy wiek dziecka, a także usposobienie psa. Trzeba też pamiętać, że większe psy to nie bezwzględne maszyny do zabijania i jeśli zostaną odpowiednio wychowane będą doskonałymi towarzyszami. Dlatego też ważne jest, aby pies wychowywał się razem z dzieckiem, ponieważ właśnie wtedy może się nawiązać prawdziwa przyjaźń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here