Jakie leki na nerwicę? Kiedy psychoterapia?

Nerwica to jedna z najpowszechniejszych dziś chorób. Terminem tym nazywa się konstelację różnych zaburzeń o charakterze psychicznym, u których podstaw leży lęk i różne psychiczne napięcia. Najczęściej leczy się ją za pomocą psychoterapii, jednak w wielu przypadkach można podać również leki farmakologiczne. Kiedy więc lekarz przepisze nam leki, a kiedy skieruje na psychoterapię?

Jeżeli chory nie może spać, jeżeli ma problemy z jedzeniem, jeżeli ma silne przynaglenie do wykonywania absurdalnych czynności, wreszcie jeśli boi się innych, panicznie boi się o swój stan zdrowotny, jeżeli żyje w swoim świecie – właśnie przepełnionym lękiem i napięciem – lekarz najpewniej zdecyduje się na zaaplikowanie leków farmakologicznych. Oczekiwany rezultat to zniwelowanie powyższych symptomów i umożliwienie choremu normalnego funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że lekami nerwicę wyleczymy – one ułatwiają przeżycie z jej objawami, ale do źródeł choroby dotrzemy wyłącznie przez długą i ciężką pracę z psychoterapeutą.

Źródeł nerwicy może być kilka – często pozornie ze sobą niezwiązanych. I tak np. może to być jakaś trauma po śmierci kogoś bliskiego, może to być tkwienie w jakimś związku, który nas wyniszcza, może to być też jakieś trudne doświadczenie z przeszłości, ale zepchnięte już do nieświadomości. Tylko więc psychoterapia – systematyczna praca nad samym sobą i swoimi problemami – pozwoli nam na dotarcie do tych źródeł. Do psychoterapii nie można podejść inaczej jak tylko do procesu, bo w istocie, jest ona właśnie procesem – zazwyczaj około rocznym. Dzięki niej jednak człowiek może odkryć siebie na nowo, zmienić postrzeganie na swój własny temat, może zobaczyć, że zranienia z przeszłości nie muszą determinować wszystkich jego aktualnych decyzji itd. Osoby po psychoterapii zaczynają żyć na nowo, nawiązują nowe relacje, słowem: są o wiele szczęśliwsi niż dotychczas. Zanim zaczniemy się więc zastanawiać, jakie leki na nerwice kupić, zastanówmy się raczej, czy nie udać się najpierw do gabinetu psychoterapeutycznego.

Niektórzy decydują się też na leczenie nerwicy domowymi sposobami. Czy to aby dobry pomysł? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach zmiana diety, zmniejszenie napięć i inne tego typu sposoby rzeczywiście nam pomogą. I tak np. – jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy nerwicy – warto wyeliminować ze swojej diety kofeinę, tytoń, wszelkiego rodzaju napoje z kofeiną, a także ogólnie – warto zadbać o zdrową dietę. Do tego pomocne okażą się kąpiele w różnych eterycznych olejkach, a także słuchanie muzyki klasycznej. Warto na to wszystko postawić także wtedy, kiedy nie czujemy się zagrożeni nerwicą – takie codzienne odprężenie pomaga bowiem łatwiej funkcjonować w codziennym życiu. Uwaga też na sposoby niepotwierdzone przez psychologów i psychoterapeutów – jakieś domowe terapie, leki nieznanego pochodzenia itp. Wpisując w wyszukiwarce frazę: „jakie leki na nerwice”, możemy trafić na sporo tego typu materiałów – tworzonych często przez naciągaczy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrzybobranie
Następny artykułZwierzęta Australii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here