Nowa era dziejów Europy

Dzieje ludzkości to tak na prawdę historia upadków wielkich władców oraz ich imperiów. Cezurę różnych etapów działalności człowieka stanowią wielkie wydarzenia. Jednak zasadniczym i głównym podziałem jest tutaj podział na dwa okresy: czasy przed naszą erą oraz czasy naszej ery.
Jakie wydarzenie zapoczątkowało naszą erę?
Będą to oczywiście narodziny Hebrajczyka Jezusa Chrystusa. Patrząc na osi czasu będzie to dokładnie rok zerowy. Historycy kłócą się co do dokładnej daty jego narodzin, różnić się ona może bowiem o kilka lat. W tamtej epoce w regionie żyło bowiem wiele mężczyzn o tym imieniu. Niestety z tamtych czasów zachowało się nie wiele przekazów pisemnych a i część z nich nosi na sobie blizny spowodowane przez upływ dwóch tysiącleci.
Czasy, w których żył Chrystus były erą świetności Imperium Rzymskiego. Imperium to triumfowało w ów czas na polach bitew. Legioniści posiadali bowiem miecze wykonane z brązu. Były one bardzo wytrzymałe i używano tak owych setki lat do momentu pojawienia się żelaznego oręża. Rzymscy żołnierze znani z dyscypliny oraz krótkich aczkolwiek poręcznych mieczy zwojowali niemal całą zachodnią Europę. Jednak początek następnego tysiąclecia okazał się dla nich zgubny. Hordy barbarzyńców z Odoakerem na czele w końcu doprowadziły do rozpadu Imperium Rzymskiego, którego spuścizną są tereny dzisiejszej Rosji gdzie mieściło się Wschodnie Cesarstwo Rzymskie. Upadek Imperium zapoczątkowało nastanie tak zwanych wieków ciemnych czyli średniowiecza. Na setki lat wiedza, kultura pogrążone zostały kurzem historii kiedy ówcześni władcy toczyli bratobójcze walki o władze. Powstały w tedy wielkie rody, które z pomocą sojuszy rządziły i upadały tocząc walkę nie tylko ze sobą ale też z innowiercami. Spuścizną okresu wielkiego Rzymu jest właśnie chrześcijaństwo. Bowiem to za zgodą cesarza na początku tysiąclecia religia ta została zalegalizowana a wkrótce stałą się religią, która wyparła politeizm. Ostatecznie to papież dzierżył władzę nad cywilizacją zachodnią gdzie jego wola była ponad wolą królów państw chrześcijańskich. Wieki średnie zapisały się jako czarne karty historii. Powodem tego jest brutalność władców, narzucanie władzy siłą, walki o wpływy oraz terytorium jak i zarazy czy wiara w gusła i zabobony. Ofiarami tych ostatnich byli ludzie wykształceni, których wiedza nie była zgodna z naukami kościoła. W tych czasach nauka stała w miejscu bowiem kościół zwalczał nauki, które jego zdaniem były bluźnierstwem. Nawet nasz rodak wiele lat później obalił tezy kościoła mówiąc, że Ziemia jest okrągła i krąży wokół słońca. Mimo, że Polska była nazywana „państwem bez stosów” Kopernika i tak nie zabito bowiem był on biskupem i tylko to go uratowało przed srogą karą. Później nową epokę zapoczątkowała wiedza oraz rewolucja przemysłowa i wynalezienie maszyny parowej, która rozpoczęła erę industrializacji, Był to skok cywilizacyjny, który w rezultacie rozpoczął drugą rewolucję tym razem była to era elektryfikacji. Dziś zaś mówi się, że żyjemy w erze podboju kosmosu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here