FSH

FSH jest to hormon folikulotropowy, który wydzielany jest przez przedni płat przysadki. Jego rolą jest regulowanie czynności wydzielniczych gonad – jajników jąder. Jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom może doprowadzić do zaburzeń czynności gonad. Oznaczenie jego poziomu pozwala na określenie przyczyn niepłodności u kobiet i u mężczyzn. Jakie są funkcje tego hormonu w organizmie? Czym spowodowany jest nieprawidłowy poziom hormonu FSH? W W jakiej sytuacji Wskazane jest oznaczenie poziomu tego hormonu? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/fsh-funkcje-w-organizmie-normy-nadmiar-i-niedobor-fsh/ 

Jakie są funkcje hormonów FSH w organizmie? 

Taki hormon wydzielany jest przez przysadkę, a wielkość jego syntezę zależna jest od aktywności gonad oraz podwzgórze. Poziom tego hormonu u kobiet podlega cyklicznym zmianom. Pierwszy wzrost odnotowany jest zaraz po urodzeniu, kolejny w okresie dojrzewania, a następny wynika z obecności pojawienie się cyklu miesięcznego. Cykliczne zmiany tego hormonu odbywają się właśnie przez obecność miesiączki. Co więcej podstawową funkcją hormonu FSH jest pobudzenie do dojrzewania pęcherzyków jajników. Hormon ten odpowiada również za regulowanie dermatozy – enzymu który przekształca estrogeny do androgenów. W organizmie mężczyzn hormon FSH odpowiada za pobudzenie wytworzenia nasienia oraz syntezę białek wiążących hormony płciowe. 

Co oznacza nieprawidłowy poziom hormonu FSH w organizmie? 

Zbyt niski poziom hormonów folikulotropowego prowadzi do niewydolności gonad, która określana jest jako wtórna niewydolność jajników. Wysoki poziom hormonu FSH może z kolei towarzyszyć pierwotnej niedoczynności jajników, która wiąże się z kompetencyjnym wzrostem wydzielania hormonu folikulotropowego przez przysadkę. 

Badania poziomu FSH – kiedy je wykonać? 

Wskazaniami do wykonania badań, a szczegółowy i mówiąc do oznaczania poziomu FSH w organizmie jest przede wszystkim diagnozowanie przyczyn niepłodności. Poziom ten oznaczany jest wraz z poziomem innych hormonów LH, testosteronu, estrogenów i progesteronu. Badanie hormonów folikulotropowego wykonywany jest również w celu określenia przyczyny nieregularnych miesiączek oraz przy podejrzeniu schorzeń przysadki i gonad. 

Jakie są normy hormonu FSH? 

Odpowiedni poziom hormonów FSH u mężczyzn wynosi 1 – 12 mlU/l, a u kobiet zmienia się on w zależności od cyklu miesięcznego i wynosi:

  • faza folikularna 3 – 20 mIU/l
  • owulacja 9 – 26 mIU/l
  • faza lutealna 1 – 12 mIU/l

Po menopauzie poziom hormonu folikulotropowego może sięgać nawet od 18 do 153 mIU/l.

Zobacz też: http://www.eradomianki.pl/testosteron-objawy-nadmiaru-i-niedoboru-badanie-i-leczenie-testosteronu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here