Gdy pojawiają się dolegliwości dotykające stawów, a także kości oraz tkanki łącznej, konieczne jest odwiedzenie odpowiedniego lekarza. W takiej sytuacji konieczne będzie umówienie się na wizytę u reumatologa. Czym dokładnie trudni się ten lekarz? Jakimi schorzeniami się zajmuje?
Czym zajmuje się reumatologia?
Dział medycyny określany jako reumatologia jest skoncentrowany na diagnozowaniu, zapobieganiu oraz na leczeniu dolegliwości dotykających trzech głównych obszarów:
– stawów
– kości
– tkanki łącznej
W przeciwieństwie do ortopedii reumatologia koncentruje się na dolegliwościach o charakterze zapaleń, a nie urazów. Schorzenia tego typu określane są także jako reumatyczne.
Lekarzem zajmującym się schorzeniami reumatycznym jest lekarz reumatolog, z którego usług można obecnie skorzystać w ramach NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, a także prywatnie za opłatą.
Schorzenia reumatologiczne
W swojej praktyce lekarz reumatolog zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem wielu dolegliwości reumatycznych. Zaliczane są do nich między innymi schorzenia jak:
– RZS – reumatoidalne zapalenie stawów
– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
– łuszczycowe zapalenie stawów
– toczeń rumieniowaty
– dna moczanowa, inaczej podagra
– sarkoidoza
– twardzina układowa
– osteoporoza
– zwyrodnienia stawów
Powyższe schorzenia mogą mieć zróżnicowane pochodzenie, między innymi mogą być one wynikiem toczących się w organizmie procesów autoimmunologicznych, gdy organizm sam niszczy własne tkanki. Także mogą one powstawać na skutek infekcji bakteryjnych, wirusowych czy też mogą być rezultatem prowadzenia niezdrowego trybu życia.
Kiedy udać się do lekarza reumatologa?
Wizyta u lekarza jak reumatolog jest zalecana przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się stałe lub nawracające dolegliwości stawowe. Najczęściej mają one formę zaburzeń pracy stawów oraz innych elementów układu ruchu jak kości czy mięśnie, z którymi współpracują.
Dochodzi wtedy do pojawienia się ograniczonej ruchomości stawów, bólów, obrzęków. Mogą także towarzyszyć im inne dolegliwości, między innymi jak gorączka, dreszcze, przemęczenie, które wskazują na toczące się w organizmie procesy zapalne.
Lekarz może wtedy zdiagnozować przyczyny dolegliwości oraz wskazać na optymalne sposoby ich leczenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.