USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie diagnostyczne schorzeń narządów z jej wnętrza. Pozwala ono na wykrycie i rozpoznanie różnych stanów chorobowych we wczesnej fazie rozwojowej, a także ustalenie przyczyny niepokojących objawów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego i moczowego. Na czym polega USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować? Sprawdźmy!

USG jamy brzusznej – na czym polega?

USG jamy brzusznej zaliczane jest do grupy badań obrazowych. Pozwala ono na wizualne odtworzenie wnętrza jamy brzusznej wraz z dokładnym zobrazowaniem struktury i lokalizacji narządów w tym obszarze. Obraz wyświetlany jest na ekranie aparatury w czasie rzeczywistym, dając możliwość natychmiastowej oceny i rozpoznania ewentualnych zmian.

USG jamy brzusznej opiera się na technice wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Te emitowane są przez specjalną głowicę ultrasonografu, którą lekarz przykłada do badanego fragmentu ciała. To sprawia, że jest badanie jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta.

Modelowanie sylwetki – jakie zabiegi medycyny estetycznej są najlepsze? Sprawdź na: http://www.gazetakrakowska.pl/artykuly-sponsorowane/a/medycyna-estetyczna-niezastapiona-w-modelowaniu-sylwetki,12716226/.

USG jamy brzusznej – wskazania do wykonania badania

Ostre i przewlekłe bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, problemy z trawieniem, duże powiększenie obwodu brzucha w krótkim czasie lub nieustające biegunki – to jedne z głównych objawów, które powinny nas skłonić do wykonania USG jamy brzusznej.

Skierowanie na badanie ultrasonograficze otrzymują również pacjenci, u których podczas badania palpacyjnego wykryto twarde zmiany lub znaczące powiększenie organów wewnętrznych. Wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej są także urazy brzucha, szybki spadek wagi nieznajomego pochodzenia lub długotrwale utrzymująca się gorączka oraz zaobserwowana krew w moczu lub kale.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Uzyskanie dokładnego i rzetelnego obrazu z badania ultrasonograficznego możliwe jest tylko po uprzednim przygotowaniu się pacjenta do badania. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by w dwunastnicy i jelitach nie zalegała treść pokarmowa ani gazy. W tym celu, na 2-3 dni przed USG jamy brzusznej, należy stosować dietę lekkostrawną. Na kilkanaście godzin przed warto także zastosować środki eliminujące gazy z jelit. W dniu badania należy być na czczo. Przyjmować można jedynie małe ilości niegazowanej wody.  Należy także wstrzymać się od żucia gum i palenia papierosów.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here