Objawy i przyczyny endometriozy

Endometrioza jest chorobą, która według statystyk – może dotyczyć nawet co 10 kobiety w wieku rozrodczym. Choroba ta jest na tyle poważna, że może prowadzić do niepłodności. Jakie są objawy endometriozy?

Dolegliwości bólowe – gdzie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że niektóre panie w ogóle nie cierpią z powodu endometriozy. Dzieje się tak z różnych względów – między innymi tego, że to schorzenie może dotyczyć różnych organów i, co za tym idzie, nie każda kobieta musi cierpieć z powodu tej choroby.

Zdarzają się bowiem przypadki, że kobiety nie mają w ogóle żadnych objawów, a do wykrycia choroby dochodzi przypadkiem – na przykład w trakcie zabiegu chirurgicznego. Jednak lekarze odnotowują również zupełnie odwrotne przypadki – gdy pacjentka zgłasza się do nich z dość nasilonymi dolegliwościami, podczas gdy ogniska choroby są nieduże.

Jednym z najbardziej podstawowych objawów endometriozy jest ból w okolicy miednicy. W ciągu miesiąca stopień jego nasilenia może być różny, jednak do znacznego wzmocnienia dolegliwości dochodzi w czasie miesiączki. W niektórych sytuacjach, chore kobiety narzekają na nasilony ból również w innych sytuacjach: na przykład podczas oddawania moczu.

Endometrioza objawy – jakie jeszcze?

Niestety, niektóre pacjentki doświadczają również bardziej nieswoistych objawów. Do tych możemy zaliczyć biegunki lub wzdęcia niewiadomego pochodzenia (gdy kobieta nie przypomina sobie, by zjadła coś, co mogło zaszkodzić), dyskomfort w trakcie stosunku płciowego niezależnie od przyjmowanej pozycji seksualnej (w takiej sytuacji lekarze często podejrzewają nadżerkę).

Zdarzają się również takie objawy endometriozy jak bóle brzucha o różnym nasileniu i nieustalonym pochodzeniu. Jednocześnie, w badaniu palpacyjnym lekarz nie stwierdza żadnych dolegliwości ze strony wątroby, żołądka i innych organów wewnętrznych. Najczęściej poszukuje się w takiej sytuacji przyczyn w układzie pokarmowym.

Endometrioza objawy potrafią być niestety dość mylące. W niektórych sytuacjach kobiety dowiadują się o chorobie dopiero na etapie starania o zajście w ciążę. Wiele pań cierpiących na tę chorobę napotyka bowiem znaczne trudności w poczęciu dziecka mimo teoretycznego braku jakichkolwiek problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here